Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za každý hlas pro Chudobínskou borovici bude vysazen strom

Zdroj fotografie: Tree of the year

V těchto dnech vrcholí hlasování o titul Evropský strom roku. Česko v 10. ročníku ankety reprezentuje Chudobínská borovice, která je zatím na pomyslném žebříčku vítězů. Ať už hlasování dopadne jakkoliv, mikroregion Bystřicko slíbil vysazení jednoho stromu za každý hlas pro českou reprezentantku. Vypadá to, že u Víru na Žďársku vyroste krásný lesík.

Starosta obce Vír Ladislav Stalchman chtěl vtisknout anketě hlubší smysl. „Často dostáváme otázku, k čemu je to vlastně dobré. Mikroregion Bystřicko přijal usnesení, že zajistí dobrovolnickou výsadbu stejného počtu stromů, kolik hlasů borovice obdrží,“ objasnil. Dobrovolníci vysadí stromy v okolí Vírské přehrady. Tamní oblast je sužovaná kůrovcovou kalamitou. Prostoru je tedy dostatek, zároveň tak alespoň dojde k oživení tamního porostu.

Minulý týden měl „náš“ strom přes 33 tisíc hlasů. Takto vysoký počet sazenic by podle lesníků stačil na obnovení asi pěti hektarů lesa. Od sobotní půlnoci už je skóre utajeno, výsledky budou slavnostně vyhlášeny 17. března 2020 v belgickém Bruselu. Hlasovat je možné do soboty 29. února na této adrese.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…