Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za každý hlas pro Chudobínskou borovici bude vysazen strom

Zdroj fotografie: Tree of the year

V těchto dnech vrcholí hlasování o titul Evropský strom roku. Česko v 10. ročníku ankety reprezentuje Chudobínská borovice, která je zatím na pomyslném žebříčku vítězů. Ať už hlasování dopadne jakkoliv, mikroregion Bystřicko slíbil vysazení jednoho stromu za každý hlas pro českou reprezentantku. Vypadá to, že u Víru na Žďársku vyroste krásný lesík.

Starosta obce Vír Ladislav Stalchman chtěl vtisknout anketě hlubší smysl. „Často dostáváme otázku, k čemu je to vlastně dobré. Mikroregion Bystřicko přijal usnesení, že zajistí dobrovolnickou výsadbu stejného počtu stromů, kolik hlasů borovice obdrží,“ objasnil. Dobrovolníci vysadí stromy v okolí Vírské přehrady. Tamní oblast je sužovaná kůrovcovou kalamitou. Prostoru je tedy dostatek, zároveň tak alespoň dojde k oživení tamního porostu.

Minulý týden měl „náš“ strom přes 33 tisíc hlasů. Takto vysoký počet sazenic by podle lesníků stačil na obnovení asi pěti hektarů lesa. Od sobotní půlnoci už je skóre utajeno, výsledky budou slavnostně vyhlášeny 17. března 2020 v belgickém Bruselu. Hlasovat je možné do soboty 29. února na této adrese.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…