Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Obliba kompostování a třídění bioodpadu z domácností roste, a to nejen díky podpoře ministerstva a obcí. Kompost je přitom pro půdu důležitější, než se může na první pohled zdát – dokáže zmírnit i obávaná sucha.

V rámci Mezinárodního týdne kompostování, který připadá na první květnový týden, připomněly jeho význam i mnohé české organizace zaměřené na ekologii a udržitelné zemědělství. Zároveň přinesly skvělé zprávy – množství kompostu a vytříděného bioodpadu z domácností roste, což je zvlášť v době extrémního sucha důvodem k radosti. Kompost totiž dodává do půdy nejen živiny, čímž se snižuje množství použitých hnojiv a pesticidů, ale zároveň pomáhá proti erozi a zlepšuje schopnost půdy zadržovat vodu.

Přínosy kompostování potvrzuje také Ministerstvo životního prostředí, které dlouhodobě podporuje výstavbu obecních kompostáren. Od roku 2007 jich tak vzniklo již téměř 800. Zelenou mají i obce, které chtějí svým občanům poskytnout domácí kompostéry – ty dosud získalo asi 70 tisíc domácností. Od roku 2019 jsou obce navíc povinny zajistit pro své občany možnost třídění bioodpadů. Jeho množství se tak přirozeně meziročně zvyšuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura