Z recyklovaných kapslí Nespresso vznikla edice nožů Rybička

Zdroj fotografie: nadaceterezymaxove.cz

Nedávno jsme vás informovali o originálním nápadu české studentky, která navrhla výrobu kompostovatelných kávových kapslí z kuchyňského odpadu. Nyní je tu další dobrý krok v dané oblasti – Nespresso zrecyklovalo své použité kapsle a vyrobilo z nich legendární český nožík.

Nespresso má vlastní recyklační program a snaží se vést své zákazníky k zodpovědnosti. V procesu recyklace se z kapslí nejprve vysuší kávová sedlina a při nashromáždění dostatečného množství odpadu se zapíná separační linka. Kapsle se poté rozdrtí na granulát, který se vzápětí separuje na hliník a zbytky kávové sedliny. Ty se poté využijí jako alternativní zdroj energie, hliník putuje do hliníkárny či dalších firem. Anebo se z něj vyrobí střenky nože pro originální Rybičku.

Na limitované edici spolupracovalo Nespresso s designéry ze studia Olgoj Chorchoj a s tradičním českým výrobcem nožů Mikov. Výsledkem jsou Rybičky v počtu tisícovky kusů, které lze zakoupit na e-shopu společnosti či v jejích pražských a brněnských obchodech. Celý výtěžek z prodeje bude věnován Nadaci Terezy Maxové dětem, konkrétně na pomoc matkám v azylových domech.

Autor článku

Kristýna Motlová