Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odpad proměňují na luxusní materiál. České studio spolupracuje s Nike či Starbucks

Foto: Novavita Design

Designérské studio Novavita založily před rokem architektky Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková Fredholkm. Jejich misí je vracet nový život odpadu, ze kterého vytvářejí neotřelé materiály. Jejich práce zaujala nejen na letošním Designbloku – spolupracují také se světoznámými značkami, jako je Nike, Starbucks nebo COS, píše Forbes.cz.

Spolupráce studia s jednotlivými společnostmi probíhá nejčastěji tak, že používají odpad přímo z provozu firmy. Ten pak v přeměněné podobě vrátí na místo, kde vznikl. Například pro řetězec Starbucks vyrobily obklady z kávové sedliny, pro kosmetickou firmu vytvořily třpytivý beton – vmíchaly do něj staré oční stíny a pudry. Studio Novavita dokazuje, že i materiály vytvořené z něčeho, co mělo skončit jako nepotřebný odpad, mohou vypadat luxusně.

Obě zakladatelky působí dlouhodobě v Londýně. S projektem Novavita se ukázaly na London Design Week, kde je oslovili zástupci módního brandu COS. Mezi dalšími klienty jsou například značka Nike, pro kterou vzorkují materiál z krabicového odpadu, nejmenovaná automobilová firma nebo Národní galerie v Londýně. Zaujaly i známá jména ze světa architektury, jako jsou Foster + Partners, Heatherwick nebo Sheppard Robson.

Linderová a Zvoníčková Fredholkm říkají, že jejich výtvory často vznikají metodou pokus-omyl. Testují, jak které materiály fungují a zjištěné postupy si zapisují jako do kuchařky. Narážejí ale na problém certifikace materiálu z odpadu. Momentálně řeší spolupráci s univerzitou VUT na vývoji a certifikaci materiálů, které by se daly využívat pro fasády. Jakmile potřebné certifikace získají, klientů podle dosavadních nadšených ohlasů z řad architektů nejspíš ještě přibyde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …