Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Videa o jídle uklidňují. Na filmech si smlsli i primáti ve Finsku

Ilustrační foto: Pixabay

Je všeobecně známo, že opice jsou kulturní tvorové. Například primáti v zoologické zahradě v Helsinkách si velmi užívají sledování filmů s tématikou jídla. Jejich chování poté zkoumali vědci. Ukázalo se, že videa mají na zvířata uklidňující vliv.

Působení videa a audia na lidoopy vědci zkoumají už několik let. Nyní výzkumníci k experimentu použili opice z evolučně vzdálenější linie – chvostany. Jedná se o opice jihoamerického původu. Ty na obrazovkách sledovaly mořské scény, jiná zvířata, záběry pralesa, měst i venkova. Vědci jim také promítali záběry s potravou nebo abstraktní umění. Reakce chvostanů popsala studie v odborném časopise Animals.

Chvostan bělolící s mládětem. Foto: Depositphotos

K hitům patřila videa s moučnými červy, larvami potemníků, kterými ošetřovatelé primáty krmí. Při těchto záběrech se chvostani začali dotýkat obrazovky a zkoumat, kde se potrava nachází. „Nepovažovali to za něco promítaného,“ podotkl antropolog Jan Havlíček. Připomíná, že na rozdíl od šimpanzů nebo goril je pro chvostany těžké rozlišit obraz od reálného objektu. I u tohoto druhu však mělo sledování videí určitý efekt. Chvostani byli po návštěvě experimentálního kina méně nervózní – opice se po zhlédnutí videa méně škrábaly a dotýkaly vlastního těla. 

Zdroj: iRozhlas, Animals

Související články

Zaručeně zlepší den

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…