Je všeobecně známo, že opice jsou kulturní tvorové. Například primáti v zoologické zahradě v Helsinkách si velmi užívají sledování filmů s tématikou jídla. Jejich chování poté zkoumali vědci. Ukázalo se, že videa mají na zvířata uklidňující vliv.
Působení videa a audia na lidoopy vědci zkoumají už několik let. Nyní výzkumníci k experimentu použili opice z evolučně vzdálenější linie – chvostany. Jedná se o opice jihoamerického původu. Ty na obrazovkách sledovaly mořské scény, jiná zvířata, záběry pralesa, měst i venkova. Vědci jim také promítali záběry s potravou nebo abstraktní umění. Reakce chvostanů popsala studie v odborném časopise Animals.
K hitům patřila videa s moučnými červy, larvami potemníků, kterými ošetřovatelé primáty krmí. Při těchto záběrech se chvostani začali dotýkat obrazovky a zkoumat, kde se potrava nachází. „Nepovažovali to za něco promítaného,“ podotkl antropolog Jan Havlíček. Připomíná, že na rozdíl od šimpanzů nebo goril je pro chvostany těžké rozlišit obraz od reálného objektu. I u tohoto druhu však mělo sledování videí určitý efekt. Chvostani byli po návštěvě experimentálního kina méně nervózní – opice se po zhlédnutí videa méně škrábaly a dotýkaly vlastního těla.
Zdroj: iRozhlas, Animals
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…