Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Videa o jídle uklidňují. Na filmech si smlsli i primáti ve Finsku

Ilustrační foto: Pixabay

Je všeobecně známo, že opice jsou kulturní tvorové. Například primáti v zoologické zahradě v Helsinkách si velmi užívají sledování filmů s tématikou jídla. Jejich chování poté zkoumali vědci. Ukázalo se, že videa mají na zvířata uklidňující vliv.

Působení videa a audia na lidoopy vědci zkoumají už několik let. Nyní výzkumníci k experimentu použili opice z evolučně vzdálenější linie – chvostany. Jedná se o opice jihoamerického původu. Ty na obrazovkách sledovaly mořské scény, jiná zvířata, záběry pralesa, měst i venkova. Vědci jim také promítali záběry s potravou nebo abstraktní umění. Reakce chvostanů popsala studie v odborném časopise Animals.

Chvostan bělolící s mládětem. Foto: Depositphotos

K hitům patřila videa s moučnými červy, larvami potemníků, kterými ošetřovatelé primáty krmí. Při těchto záběrech se chvostani začali dotýkat obrazovky a zkoumat, kde se potrava nachází. „Nepovažovali to za něco promítaného,“ podotkl antropolog Jan Havlíček. Připomíná, že na rozdíl od šimpanzů nebo goril je pro chvostany těžké rozlišit obraz od reálného objektu. I u tohoto druhu však mělo sledování videí určitý efekt. Chvostani byli po návštěvě experimentálního kina méně nervózní – opice se po zhlédnutí videa méně škrábaly a dotýkaly vlastního těla. 

Zdroj: iRozhlas, Animals

Související články

Zaručeně zlepší den

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Jak být produktivnější a ulevit si od stresu? Vyzkoušejte hlubokou práci

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…