Využijte odpad znovu. V Česku se rozjíždí burza druhotných surovin

Tvůrci projektu Cyril Klepek a Laura Mitroliosová. Zdroj fotografií: cyrkl.cz

Daruji či prodám kartonové krabice, písek, zeminu či suť. To je část nabídky, kterou můžete nalézt na webových stránkách burzy Cyrkl. Tato nová online burza druhotných surovin totiž pomáhá znovu využívat již upotřebený materiál. Zájemci na ní mají příležitost nakoupit i prodat kvalitní druhotné suroviny.

Tvůrci CYRKLu Cyril Klepek a Laura Mitroliosová chtějí touto službou přinést inovaci do světa nakládání s odpady. Firmy a obce mohou na burze nabízet nebo poptávat sekundární zdroje. Zájemci mohou oslovit inzerenta přes kontaktní formulář či přímo. Prodávající se zase může velmi rychle zaregistrovat, vložení nabídky pak trvá jen pár minut. Na stránkách je možné nabízet veškeré recykláty, produkty vedlejší výroby, druhotné suroviny z oblasti plastů, stavebních materiálů, dále pak papír, textil, sklo a elektroodpady.

„Myslím, že je to zajímavý nápad, který může přispět k lepší ekologii. Pokud je použitý materiál ještě stále pro někoho užitečný, byla by škoda takové suroviny vyhodit někam na skládku, když se dají znovu využít,“ uvedl k burze druhotných surovin doktorand Masarykovy univerzity Jaroslav Čechák.

Autor článku

Zuzana Tomášková