Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Využijte odpad znovu. V Česku se rozjíždí burza druhotných surovin

Tvůrci projektu Cyril Klepek a Laura Mitroliosová. Zdroj fotografií: cyrkl.cz

Daruji či prodám kartonové krabice, písek, zeminu či suť. To je část nabídky, kterou můžete nalézt na webových stránkách burzy Cyrkl. Tato nová online burza druhotných surovin totiž pomáhá znovu využívat již upotřebený materiál. Zájemci na ní mají příležitost nakoupit i prodat kvalitní druhotné suroviny.

Tvůrci CYRKLu Cyril Klepek a Laura Mitroliosová chtějí touto službou přinést inovaci do světa nakládání s odpady. Firmy a obce mohou na burze nabízet nebo poptávat sekundární zdroje. Zájemci mohou oslovit inzerenta přes kontaktní formulář či přímo. Prodávající se zase může velmi rychle zaregistrovat, vložení nabídky pak trvá jen pár minut. Na stránkách je možné nabízet veškeré recykláty, produkty vedlejší výroby, druhotné suroviny z oblasti plastů, stavebních materiálů, dále pak papír, textil, sklo a elektroodpady.

„Myslím, že je to zajímavý nápad, který může přispět k lepší ekologii. Pokud je použitý materiál ještě stále pro někoho užitečný, byla by škoda takové suroviny vyhodit někam na skládku, když se dají znovu využít,“ uvedl k burze druhotných surovin doktorand Masarykovy univerzity Jaroslav Čechák.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.