Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výročí události, která změnila život tisícům lidí. Lékaři před 30 lety poprvé použili gama nůž

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Ač se to může zdát jako klišé, zdraví je skutečně to nejcennější, co máme. Většinou si to bohužel uvědomíme až ve chvíli, kdy o ně přijdeme. Leksellův gama nůž, použitý poprvé před 30 lety, vrátil naději na uzdravení více než 24 tisícům osob, uvedl server iRozhlas.

Na podzim uběhlo 30 let od prvního zákroku pomocí Leksellova gama nože v pražské nemocnici Na Homolce. Technologie tehdy stála neuvěřitelných sto milionů korun a zařízení se podařilo pořídit díky celonárodní sbírce. I nyní je nemocnice Na Homolce v České republice jediná, která má tento způsob léčby k dispozici.

O co vlastně jde? Technologie se používá k léčení onkologických pacientů. Jedná se o zařízení, které vysílá na cíl velmi silné záření. Hodně zjednodušeně jde o velmi silný rentgen, jehož záření je tak silné, že může zničit buňky, čímž zničí ložisko zhoubného nádoru. A současně je tak přesný, že zamíří přímo na buňky, které má zlikvidovat. Tento druh léčby přitom není tolik invazivní jako chirurgický zákrok.

Zdroj: ČT24, iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…