Dokážou odpovídat na otázky, vesele plavat uprostřed nákupního centra či být v blízkém kontaktu s člověkem. Designéři novozélandského studia Edge Innovations vytvořili robotické delfíny. V budoucnu mají nahradit živá zvířata v mořských parcích a zamezit tak trápení živých delfínů pro zábavu lidí.
Mořské parky a akvária čelí v posledních letech čím dál většímu tlaku na omezení vystavování zvířat, jako jsou delfíni či velryby. Ukončit tento etický problém by mohl nový vynález robotického delfína, kterého se designéři snažili vytvořit tak, aby se co nejvíce podobal živému. „Věříme, že je čas přehodnotit toto odvětví a že nový přístup může být humánnější a zároveň výhodnější,“ řekl designér robotů Roger Holzberg pro časopis The Guardian.
První prototyp robotického delfína váží 270 kilogramů a testovací publikum ho nebylo schopné rozeznat od živého. Cena delfína je více než 600 milionů korun, což by se ale i tak provozovatelům parků mělo vyplatit. I když stojí dvakrát víc než živé zvíře, výhoda robotů je jejich delší životnost a menší náročnost na stravu a podmínky chovu. Podle Li Wanga z Edge Innovations už se minimálně jedna čínská společnost rozhodla nahradit živé delfíny ve svých akváriích roboty.
Zdroj: The Guardian
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…