Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vydejte se na procházku do přírody, léčí tělo i duši

3 minuty radosti
Zdroj ilustračních fotografií: Pexels

Opadané listí šustí pod nohama, to na stromech se krásně zbarvilo do žluta a červena a ve vzduchu je cítit svěží vůně podzimního deště a hub. Že je procházka v lese příjemným a zdravým způsobem, jak strávit volný čas, asi víme všichni. Můžete se na ni vypravit kdykoliv a zadarmo, její blahodárné účinky na naše psychické i fyzické zdraví jsou navíc vědecky dokázané. Proč konkrétně je vliv přírody na náš organismus především v této době tak důležitý? A jak můžete svůj zážitek z pobytu venku ještě prohloubit?

Pobyt v přírodě nás především otužuje a upevňuje naši imunitu – zvyšuje v našem těle produkci takzvaných NK buněk, které podporují naši obranyschopnost proti virovým, bakteriálním a parazitním onemocněním. Viry se v otevřeném prostoru navíc hůře přenášejí, což bychom teď měli mít obzvlášť na paměti.

Další výhodou pobytu v přírodě je fakt, že příroda přispívá k naší psychické pohodě. Podporuje totiž výrobu hormonů kortizolu a dopaminu, které způsobují pocit štěstí. Náš organismus se také zklidní, vyrovná se naše tepová frekvence. Přirozené světlo a fyzická aktivita zase podpoří kvalitnější spánek. S tím souvisí i větší odolnost vůči stresu a pozitivní vliv při léčbě depresí a úzkostí.

Pozitivní vliv má trávení času venku také na děti, které potřebují vitamín D ze slunce ke správnému vývoji kostí. Správné prokysličení také napomáhá k prevenci kardiovaskulárních chorob. Projeví se ale také na celkovém rozvoji dětí a učení se novým dovednostem. Podle Terezy Valkounové z Asociace lesních mateřských škol jsou děti odmalička obklopené množstvím podnětů, od kterých jsou ale skrz obrazovky mobilů nebo televize vzdálené, a nemohou tak vnímat přirozené vjemy. „Dochází tak ke zkreslení představ, které mohou ve školním věku ovlivnit úroveň prostorového vnímání, komunikace nebo analytických dovedností,” upozorňuje.

Vypravit se do lesa zkrátka znamená udělat něco pro své zdraví. Abyste léčivé síly přírody využili co nejlépe, zkuste se chvíli zastavit a vnímat ji všemi smysly. Vdechněte vůni listí, nechte se okouzlit barvami, zaposlouchejte se do šumění přírody. Vychutnejte si zkrátka setkání s přírodou co nejvíce to jde a nenechte se odradit ani špatným počasím, jen se nezapomeňte teple obléct. Uvidíte, že se vám za vaši pozornost bohatě odmění!

Zdroj: Asociace lesních mateřských škol

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.