Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vybarvováním omalovánek bojujete proti stresu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vzít pastelky a malovat si. Činnost tak přirozená pro děti a tak opomíjená dospělými. Nyní však zažívá svůj rozkvět. Omalovánky se staly žhavým vánočním dárkem a mnoho dospělých teď ořezává pastelky, aby si mohli vymalovat palouk plný květin či lesní tůni. Psychologové navíc potvrzují, že vymalovávání obrázků redukuje stres.

Vymalovávání má pro dospělé řadu pozitivních účinků. Podporuje odpočinek, přináší klid a stimuluje ty části mozku, které jsou spojovány s motorickými dovednostmi, smysly a kreativitou. Jako první využil na začátku 20. století techniku vybarvování k relaxaci známý psycholog Carl G. Jung. Využil k tomu mandaly, které mají svůj původ v Indii.

„Při vybarvování aktivujeme odlišné oblasti v hemisférách,“ říká psycholožka Gloria Martínez Ayala. „Činnost zahrnuje jak logickou aktivitu, když vybarvujeme obrázky a sledujeme linie předlohy, tak kreativitu, když se snažíme namixovat a vybrat správné barvy. To nutí spolupracovat oblasti mozku, které jsou zaměřené na vizuální stránku, a současně naše motorické schopnosti. Relaxace je zapříčiněna nižší aktivitou amygdaly, jedné ze základních částí našeho mozku, která napomáhá kontrolování emocí, které jsou ovlivněny stresem.“

Velice zjednodušeně vymalovávání obrázků také snižuje stres, protože odpoutává naši pozornost od problémů a soustředí ji pouze na vznik malého díla. „Současně nám přivolává nostalgické vzpomínky a dětství, ve kterém jsme zažívali mnohdy mnohem méně stresu. To vše nás okamžitě vede k lepšímu prožívání současnosti,“ doplňuje odbornice.

Psycholožka Martínez dodává, že omalovánky mohou lidem posloužit k vyjádření toho, jak se cítí a to prostřednictvím volby barev a jejich intenzity. Mohou se tak napojit na své niterné prožívání. Při vykreslování doporučuje být v tichém prostředí, či jsi případně pustit relaxační hudbu. A jen nechat barvy a linie promluvit.

Zdroj: huffingtonpost.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…