Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vstávat a cvičit! Výzvy Do práce na kole se mohou zúčastnit i lidé na home office

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Výzva Do práce na kole si už jedenáctým rokem získává pozornost Čechů, kteří jsou otevřeni bezmotorovým způsobům dopravy. Navzdory názvu přitom nejde jen o cyklodopravu – počítá se chůze, jízda na koloběžce i kolečkových bruslích nebo třeba longboardu. Znevýhodněni nejsou ani ti, kteří pracují z domova.

Ústředním tématem letošního ročníku je otázka bezpečnosti. Na webových stránkách projektu se tak můžete dovzdělat v oblasti základních pravidel jízdy na kole, cyklistické výbavy i přednosti na křižovatkách. Důležité je nejezdit po chodníku (děti do 10 let mají výjimku) a chovat se ohleduplně vůči dalším účastníkům silničního provozu. „Holanďané říkají, že ideálem funkčního města je, když se v jeho infrastruktuře cítí bezpečně na kole osmileté dítě i osmdesátiletý důchodce,“ uvádí Zuzana Poláková z AutoMatu, který akci organizuje.

Pořadatelé zdůrazňují, že může být letošní výzva dobrým nástrojem, jak zůstat fit po uplynulém roce, kdy byla možnost sportování značně omezená. Pohyb venku přitom přináší benefity nejen pro fyzické zdraví, ale i pro to duševní. Při podpoře ze strany zaměstnavatele může jít také o originální formu teambuildingu.

Vyrazit můžete třeba i na koloběžce. Ilustrační foto: Freepik

S ohledem na potenciální účastníky pracující z domova jsou letos upravena pravidla. Lze tedy započítávat nejen cesty do práce a z práce, ale i procházky do přírody, věnčení psa nebo cesty na nákup. Stěžejní je přitom pravidelnost.

Záměrem akce je podpora udržitelné mobility a navracení měst chodcům a cyklistům. Koná se pravidelně v květnu od roku 2011, loňský ročník zaznamenal přes 15 tisíc účastníků. Kromě hlavní výzvy postupně přibyly i dvě menší – nejprve zářijová, později i lednová.

Související články

Zaručeně zlepší den

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…