Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vstávat a cvičit! Výzvy Do práce na kole se mohou zúčastnit i lidé na home office

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Výzva Do práce na kole si už jedenáctým rokem získává pozornost Čechů, kteří jsou otevřeni bezmotorovým způsobům dopravy. Navzdory názvu přitom nejde jen o cyklodopravu – počítá se chůze, jízda na koloběžce i kolečkových bruslích nebo třeba longboardu. Znevýhodněni nejsou ani ti, kteří pracují z domova.

Ústředním tématem letošního ročníku je otázka bezpečnosti. Na webových stránkách projektu se tak můžete dovzdělat v oblasti základních pravidel jízdy na kole, cyklistické výbavy i přednosti na křižovatkách. Důležité je nejezdit po chodníku (děti do 10 let mají výjimku) a chovat se ohleduplně vůči dalším účastníkům silničního provozu. „Holanďané říkají, že ideálem funkčního města je, když se v jeho infrastruktuře cítí bezpečně na kole osmileté dítě i osmdesátiletý důchodce,“ uvádí Zuzana Poláková z AutoMatu, který akci organizuje.

Pořadatelé zdůrazňují, že může být letošní výzva dobrým nástrojem, jak zůstat fit po uplynulém roce, kdy byla možnost sportování značně omezená. Pohyb venku přitom přináší benefity nejen pro fyzické zdraví, ale i pro to duševní. Při podpoře ze strany zaměstnavatele může jít také o originální formu teambuildingu.

Vyrazit můžete třeba i na koloběžce. Ilustrační foto: Freepik

S ohledem na potenciální účastníky pracující z domova jsou letos upravena pravidla. Lze tedy započítávat nejen cesty do práce a z práce, ale i procházky do přírody, věnčení psa nebo cesty na nákup. Stěžejní je přitom pravidelnost.

Záměrem akce je podpora udržitelné mobility a navracení měst chodcům a cyklistům. Koná se pravidelně v květnu od roku 2011, loňský ročník zaznamenal přes 15 tisíc účastníků. Kromě hlavní výzvy postupně přibyly i dvě menší – nejprve zářijová, později i lednová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…