Výzva Do práce na kole si už jedenáctým rokem získává pozornost Čechů, kteří jsou otevřeni bezmotorovým způsobům dopravy. Navzdory názvu přitom nejde jen o cyklodopravu – počítá se chůze, jízda na koloběžce i kolečkových bruslích nebo třeba longboardu. Znevýhodněni nejsou ani ti, kteří pracují z domova.
Ústředním tématem letošního ročníku je otázka bezpečnosti. Na webových stránkách projektu se tak můžete dovzdělat v oblasti základních pravidel jízdy na kole, cyklistické výbavy i přednosti na křižovatkách. Důležité je nejezdit po chodníku (děti do 10 let mají výjimku) a chovat se ohleduplně vůči dalším účastníkům silničního provozu. „Holanďané říkají, že ideálem funkčního města je, když se v jeho infrastruktuře cítí bezpečně na kole osmileté dítě i osmdesátiletý důchodce,“ uvádí Zuzana Poláková z AutoMatu, který akci organizuje.
Pořadatelé zdůrazňují, že může být letošní výzva dobrým nástrojem, jak zůstat fit po uplynulém roce, kdy byla možnost sportování značně omezená. Pohyb venku přitom přináší benefity nejen pro fyzické zdraví, ale i pro to duševní. Při podpoře ze strany zaměstnavatele může jít také o originální formu teambuildingu.
S ohledem na potenciální účastníky pracující z domova jsou letos upravena pravidla. Lze tedy započítávat nejen cesty do práce a z práce, ale i procházky do přírody, věnčení psa nebo cesty na nákup. Stěžejní je přitom pravidelnost.
Záměrem akce je podpora udržitelné mobility a navracení měst chodcům a cyklistům. Koná se pravidelně v květnu od roku 2011, loňský ročník zaznamenal přes 15 tisíc účastníků. Kromě hlavní výzvy postupně přibyly i dvě menší – nejprve zářijová, později i lednová.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…