Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vlna solidarity v Česku neopadla. Uprchlíci z Ukrajiny nám nejsou lhostejní

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Pomáháme, jak je v našich silách. Do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se zapojily statisíce lidí, mimo jiné kuchařky a výtvarníci. Válka nejen rozděluje, ale i spojuje lidi napříč obory. Charakteristické je po ně jedno – soucit s trpícími a velké srdce.

Kuchařky z Karviné kuchtí pro uprchlíky

Karvinské kuchařky se poslední dny nezastaví. Žhaví plotnu nejen v pracovní době, ale i po ní a o víkendech. Cílem je zasytit lidi z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou. Jedná se především o Ukrajince, kteří našli útočiště na kolejích Slezské univerzity.

Ze školní jídelny jim snídaně, obědy i večeře vozí v termoboxech svým autem obětavý školník. Sehraná parta z jídelny karvinské školy Prameny pracuje bez ustání. Kuchařky si však nestěžují, ačkoliv je pro ně situace náročná. „Počet uprchlíků se neustále mění, je to pohyblivé. Každý den jsme informováni, kteří přibyli, kteří odjeli. Takže podle toho se snažíme nějak improvizovat,“ popsala kuchařka Alice Škatulová pro Radiožurnál

Tank v barvách ukrajinské vlajky zkrášlil Prahu

Nejen vlajky, ale už i tank! Výtvarník David Černý se rozhodl vyjádřit podporu okupované Ukrajině a torzo tanku na náměstí Kinských v Praze přetřel do barev ukrajinské vlajky. Jeho fotografii následně zveřejnil na svém Facebooku s popiskem: „Russian warship, go to hell.“ Odkázal tak na dnes slavné prohlášení ukrajinského vojáka na Hadím ostrově směrem k ruskému námořnictvu. „Snad není člověka, který by se byl schopen označit člověkem, který by něco takového neoznačoval za hrubou okupaci a násilí,“ uvedl Černý k útoku Ruska.

Tank je na Smíchově natrvalo od roku 2018. Před ukrajinskou úpravou byl tank natřený zelenou barvou s bílým pruhem, kterým byla označena technika invazních armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Foto: David Černý

IT technika pro potřebné

Protože v době krize je nejdůležitější, aby lidé mohli zůstat ve spojení, zorganizoval Vodafone sbírku mobilních telefonů, které zamíří k uprchlíkům. Zařízení budou uvedena do továrního nastavení a opatřena předplacenou SIM kartou v hodnotě 500 korun. Prostřednictvím neziskových organizací pak budou mobily předány ukrajinským uprchlíkům před válkou, kteří z nějakého důvodu telefon nemají.

Podobnou akci organizuje i česká přepravní společnost Zásilkovna. Ve spolupráci s iniciativou Tech Resistance shromažďuje IT vybavení pro Ukrajince. Darovat je možné kromě telefonů také notebooky nebo powerbanky. Všechny přístroje poputují přes Migrační konsorcium k těm, kteří utekli před konfliktem ze země, aby mohli zůstat ve spojení s domovem i mezi sebou navzájem, lépe našli práci a nastartovali nový život. Vybraná část sbírky pak bude převezena přímo na Ukrajinu, aby pomohla vytvořit technologické zázemí.

Ilustrační foto: Pixabay

V případě, že doma máte zařízení, které byste mohli věnovat, stačí věc zabalit, zásilku nijak nepopisovat a odnést na nejbližší podací místo Zásilkovny. Tam jen sdělíte, že se jedná o zpětnou zásilku, a nahlásíte kód 98108979. Obsluha zásilku zdarma převezme a nalepí na ni štítek. Zásilka bude doručena organizátorovi sbírky, který vybavení od vás přes Migrační konsorcium předá potřebným.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z iRozhlas, Pražská drbna, Společenská odpovědnost, Zásilkovna

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč delfíni vyskakují nad vodu? Z radosti i praktických důvodů

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

5 tipů, jak být ekologičtější v kuchyni (a navíc ušetřit)

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…