Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vitamín C může léčit některé druhy rakoviny, zjistili vědci

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

K výzkumu léčby vzácných nádorů spojených s endokrinními žlázami může významně pomoci objev vědců z amerického Státního zdravotnického ústavu. V červencovém vydání časopisu Clinical Cancer Research zveřejnili studii, podle které tyto nádory může ničit kyselina askorbová neboli vitamín C.

Zjistili jsme, že určité typy těchto těžce léčitelných nádorů s konkrétními genovými mutacemi překvapivě silně reagují na vitamín C, zatímco nádory bez těchto mutací jsou rezistentní,“ uvedl Jiří Neužil z Biotechnologického ústavu AV ČR. Některé karcinomy endokrinních žláz totiž produkují zvýšené množství kyslíku a železa, které je v kombinaci s kyselinou askorbovou pro rakovinné buňky toxické.

Překvapivý objev přináší potenciál pro klinický výzkum. Jedinou dosavadní léčbou těchto onemocnění je totiž jejich operativní odstranění, které ale často vede k recidivě. Součástí mezinárodního týmu výzkumníků jsou i dva čeští vědci z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.