Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Virtuální kamarád s cukrovkou. Nová aplikace učí malé diabetiky rozumět své nemoci

Vývojářům byla inspirací hra Talking Tom, ve které se děti starají o kočičku. Foto: ČVUT

Cukrovka není legrace, ale když jí člověk porozumí, dá se s ní žít komfortně a spokojeně. Nová aplikace MyDiabetic předává tento přístup dětem formou hry. Propojuje zábavu s učením.

Malý pacient ve věku pěti až deseti let se díky aplikaci stane účastníkem hry, ve které se stará o virtuálního kamaráda nemocného diabetem. Pravidelně mu měří glykémii, podává vhodnou stravu a aplikuje inzulin. Sám se tak učí reagovat na komplikace, které jsou s nemocí spjaté. Za péči hráč dostává virtuální penízky.

Pozitivní reakce přichází i od lékařů, diabetických sester a rodičů. Oceňují zejména šíři témat, které dětem prezentujeme přístupnou formou. V prostředí hry se děti naučí, jak správně používat inzulinové pero a glukometr při měření glykémie. V neposlední řadě děti pochopí, jak používat modul na počítání výměnných jednotek, se kterým si sestavují jídelníček, a jsou za správný postup odměňovány,“ shrnuje přínosy aplikace MyDiabetic docent Daniel Novák, který zaštítil její vývoj.

Aplikaci MyDiabetic představila Fakulta elektrotechnická ČVUT. Na jejím vývoji se postupně podílelo dvanáct studentů. Aktuálně má testovací verze hry na kontě přes pět set stažení. Impuls pro její vznik přitom přišel už v roce 2016 zevnitř akademického týmu. „Malé dítě mé kolegyně onemocnělo cukrovkou a během krátké doby ona i dítě musely pochopit a dát si do souvislostí velké množství informací pro správnou kompenzaci nemoci,“ vysvětlil Novák.

Související články

Byznys

Student ČVUT vyvinul unikátní bezbateriový glukometr

Inspirace

Dětem s cukrovkou pomůže speciální osobní robot

Inspirace

Vědci z IKEMu našli mechanismus, kterým lze vyléčit pacienty s diabetem I. typu za 14 dní

Byznys

Český start-up vyrábí náramky monitorující životní funkce dětí

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…