Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Virtuální kamarád s cukrovkou. Nová aplikace učí malé diabetiky rozumět své nemoci

Vývojářům byla inspirací hra Talking Tom, ve které se děti starají o kočičku. Foto: ČVUT

Cukrovka není legrace, ale když jí člověk porozumí, dá se s ní žít komfortně a spokojeně. Nová aplikace MyDiabetic předává tento přístup dětem formou hry. Propojuje zábavu s učením.

Malý pacient ve věku pěti až deseti let se díky aplikaci stane účastníkem hry, ve které se stará o virtuálního kamaráda nemocného diabetem. Pravidelně mu měří glykémii, podává vhodnou stravu a aplikuje inzulin. Sám se tak učí reagovat na komplikace, které jsou s nemocí spjaté. Za péči hráč dostává virtuální penízky.

Pozitivní reakce přichází i od lékařů, diabetických sester a rodičů. Oceňují zejména šíři témat, které dětem prezentujeme přístupnou formou. V prostředí hry se děti naučí, jak správně používat inzulinové pero a glukometr při měření glykémie. V neposlední řadě děti pochopí, jak používat modul na počítání výměnných jednotek, se kterým si sestavují jídelníček, a jsou za správný postup odměňovány,“ shrnuje přínosy aplikace MyDiabetic docent Daniel Novák, který zaštítil její vývoj.

Aplikaci MyDiabetic představila Fakulta elektrotechnická ČVUT. Na jejím vývoji se postupně podílelo dvanáct studentů. Aktuálně má testovací verze hry na kontě přes pět set stažení. Impuls pro její vznik přitom přišel už v roce 2016 zevnitř akademického týmu. „Malé dítě mé kolegyně onemocnělo cukrovkou a během krátké doby ona i dítě musely pochopit a dát si do souvislostí velké množství informací pro správnou kompenzaci nemoci,“ vysvětlil Novák.

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…