Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Virtuální kamarád s cukrovkou. Nová aplikace učí malé diabetiky rozumět své nemoci

Vývojářům byla inspirací hra Talking Tom, ve které se děti starají o kočičku. Foto: ČVUT

Cukrovka není legrace, ale když jí člověk porozumí, dá se s ní žít komfortně a spokojeně. Nová aplikace MyDiabetic předává tento přístup dětem formou hry. Propojuje zábavu s učením.

Malý pacient ve věku pěti až deseti let se díky aplikaci stane účastníkem hry, ve které se stará o virtuálního kamaráda nemocného diabetem. Pravidelně mu měří glykémii, podává vhodnou stravu a aplikuje inzulin. Sám se tak učí reagovat na komplikace, které jsou s nemocí spjaté. Za péči hráč dostává virtuální penízky.

Pozitivní reakce přichází i od lékařů, diabetických sester a rodičů. Oceňují zejména šíři témat, které dětem prezentujeme přístupnou formou. V prostředí hry se děti naučí, jak správně používat inzulinové pero a glukometr při měření glykémie. V neposlední řadě děti pochopí, jak používat modul na počítání výměnných jednotek, se kterým si sestavují jídelníček, a jsou za správný postup odměňovány,“ shrnuje přínosy aplikace MyDiabetic docent Daniel Novák, který zaštítil její vývoj.

Aplikaci MyDiabetic představila Fakulta elektrotechnická ČVUT. Na jejím vývoji se postupně podílelo dvanáct studentů. Aktuálně má testovací verze hry na kontě přes pět set stažení. Impuls pro její vznik přitom přišel už v roce 2016 zevnitř akademického týmu. „Malé dítě mé kolegyně onemocnělo cukrovkou a během krátké doby ona i dítě musely pochopit a dát si do souvislostí velké množství informací pro správnou kompenzaci nemoci,“ vysvětlil Novák.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…