Zachraňování životů v situacích, kdy jde o vteřiny, bude ještě efektivnější díky nové funkci mobilní aplikace Záchranka. Umožňuje totiž videopřenos z místa, pomocí kterého můžou záchranáři přesně vyhodnotit situaci a například poslat víc vozů nebo poskytnout lepší instrukce svědkům. Nová funkce je českým unikátem a posloužila už asi v 50 případech.
Pokud už máte aplikaci v mobilu nainstalovanou, nemusíte si ji nijak aktualizovat, funkce je k dispozici automaticky. Můžete ji ale využít i v případě, že aplikaci nainstalovanou nemáte. Stačí jen internetové připojení a kamera v telefonu, a to v sítích všech mobilních operátorů. Autor aplikace Filip Maleňák popisuje, jak spolu s týmem odborníků více než rok hledali způsob, jak dostat záchranáře na místo neštěstí ještě před tím, než tam fyzicky dorazí. To se podařilo a dnes už videohovory fungují v ostrém provozu, pomohly tak například u autonehod nebo při resuscitaci.
Aplikace Záchranka vznikla v roce 2012 jako studentský projekt. Od té doby si ji nainstalovalo už více než 1,3 milionu uživatelů. Využití videohovoru během první pomoci sice testují i jiné země, Česká republika je ale první, která ji zavedla do ostrého provozu. Tato novinka výrazně ulehčí práci například operátorům tísňové linky 155, posádkám vozidel nebo volajícím s vadou sluchu.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…