Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Videopřenos z místa nehody. Aplikace Záchranka vás nově spojí s lékaři videohovorem

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Aplikace Záchranka

Zachraňování životů v situacích, kdy jde o vteřiny, bude ještě efektivnější díky nové funkci mobilní aplikace Záchranka. Umožňuje totiž videopřenos z místa, pomocí kterého můžou záchranáři přesně vyhodnotit situaci a například poslat víc vozů nebo poskytnout lepší instrukce svědkům. Nová funkce je českým unikátem a posloužila už asi v 50 případech.

Pokud už máte aplikaci v mobilu nainstalovanou, nemusíte si ji nijak aktualizovat, funkce je k dispozici automaticky. Můžete ji ale využít i v případě, že aplikaci nainstalovanou nemáte. Stačí jen internetové připojení a kamera v telefonu, a to v sítích všech mobilních operátorů. Autor aplikace Filip Maleňák popisuje, jak spolu s týmem odborníků více než rok hledali způsob, jak dostat záchranáře na místo neštěstí ještě před tím, než tam fyzicky dorazí. To se podařilo a dnes už videohovory fungují v ostrém provozu, pomohly tak například u autonehod nebo při resuscitaci. 

Zdroj fotografie: zachrankaapp.cz

Aplikace Záchranka vznikla v roce 2012 jako studentský projekt. Od té doby si ji nainstalovalo už více než 1,3 milionu uživatelů. Využití videohovoru během první pomoci sice testují i jiné země, Česká republika je ale první, která ji zavedla do ostrého provozu. Tato novinka výrazně ulehčí práci například operátorům tísňové linky 155, posádkám vozidel nebo volajícím s vadou sluchu.           

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…