Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Videopřenos z místa nehody. Aplikace Záchranka vás nově spojí s lékaři videohovorem

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Aplikace Záchranka

Zachraňování životů v situacích, kdy jde o vteřiny, bude ještě efektivnější díky nové funkci mobilní aplikace Záchranka. Umožňuje totiž videopřenos z místa, pomocí kterého můžou záchranáři přesně vyhodnotit situaci a například poslat víc vozů nebo poskytnout lepší instrukce svědkům. Nová funkce je českým unikátem a posloužila už asi v 50 případech.

Pokud už máte aplikaci v mobilu nainstalovanou, nemusíte si ji nijak aktualizovat, funkce je k dispozici automaticky. Můžete ji ale využít i v případě, že aplikaci nainstalovanou nemáte. Stačí jen internetové připojení a kamera v telefonu, a to v sítích všech mobilních operátorů. Autor aplikace Filip Maleňák popisuje, jak spolu s týmem odborníků více než rok hledali způsob, jak dostat záchranáře na místo neštěstí ještě před tím, než tam fyzicky dorazí. To se podařilo a dnes už videohovory fungují v ostrém provozu, pomohly tak například u autonehod nebo při resuscitaci. 

Zdroj fotografie: zachrankaapp.cz

Aplikace Záchranka vznikla v roce 2012 jako studentský projekt. Od té doby si ji nainstalovalo už více než 1,3 milionu uživatelů. Využití videohovoru během první pomoci sice testují i jiné země, Česká republika je ale první, která ji zavedla do ostrého provozu. Tato novinka výrazně ulehčí práci například operátorům tísňové linky 155, posádkám vozidel nebo volajícím s vadou sluchu.           

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…