Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

VIDEO: Pacient zůstal během operace mozku při vědomí a hrál na saxofon

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pětatřicetiletý italský hudebník ukázal světu, jak to vypadá, když je vášeň pro to, co člověk dělá, silnější než strach z nemoci. Muži byl diagnostikován nádor na mozku a musel podstoupit náročnou operaci, která trvala devět hodin. Během zákroku dělal to, co miluje nejvíce – hrál na saxofon. Informoval o tom server Radio Wave.

Pro pacienta bylo zásadní, aby zákrokem nepřišel o své nadání. Proto se lékaři rozhodli, že jej neuvedou do celkové narkózy, takže bude moci během dlouhé operace používat oblíbený hudební nástroj. Během zákroku tak italský hudebník chirurgům zahrál například ústřední píseň z filmu Love story nebo italskou hymnu. Pacient totiž při operaci zůstal při plném vědomí.

Neurochirurg Christian Brogna uvedl, že pacientova hra na saxofon lékařům dokonce pomohla lépe mapovat jednotlivé funkce jeho mozku a usnadnilo to průběh zákroku. „Schopnost hrát na hudební nástroj znamená, že rozumíte hudbě, což je jedna z kognitivních funkcí mozku. Znamená to, že umíte interagovat s hudebním nástrojem, umíte ho oběma rukama koordinovat, cvičíte tak paměť, počítání – protože hudebníci jsou vlastně matematici,“ vysvětlil Brogna a dodal, že během zákroku je důležité také sledovat, jak operovaný komunikuje s okolím. Proto se operace mozku většinou provádí při plném vědomí pacientů, aby lékaři mohli sledovat, jestli při zákroku nedošlo k narušení některých důležitých mozkových center.

Zdroj: Radio Wave, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…