Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lékařky operují lépe než muži, zjistili vědci

Ilustrační foto: Pexels

Poměřování obvykle není fér, každopádně vědci nedávno provedli výzkum týkající se zdravotníků a jejich zjištění jsou poměrně překvapivá. Operace prováděné muži chirurgy vedou k většímu počtu problémů, než když se tohoto řemesla ujmou ženy, zjistili, informoval server The Guardian a Radio Wave.

Výzkumníci analyzovali více než milion záznamů ze dvou samostatných lékařských registrů o operacích provedených v Kanadě a Švédsku. Ze získaných dat vyšlo najevo, že pacienti, které ošetřovaly ženy, měli výrazně lepší výsledky chirurgických zákroků a také méně problémů v následné rekonvalescenci. Údajně by za tím mohly být rozdíly v prováděné technice, rychlost prováděného zákroku a větší míra risku. Doktor Christopher Wallis, který vedl první ze studií v nemocnici Mount Sinai v Torontu, uvedl, že tato zjištění by měla přimět mužské chirurgy, aby se zamysleli nad svým přístupem a poučili se od svých kolegyň.

Závěry z Kanady byly přitom totožné s těmi ze Švédska. V obou skupinách dosáhly lepšího výsledku právě ženy. „V některých zemích panuje obecné přesvědčení, že muži chirurgové jsou lepší než ženy se skalpely,“ uvedl doktor My Blohm ze Stockholmu. „Zajímavé je, že většina dříve publikovaných studií naznačuje, že ženské chirurgyně jsou přinejmenším stejně dobré jako mužští kolegové, nebo jako ve sledovaných případech dokonce o něco lepší,“ doplnil.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…