Městys Okříšky může inspirovat ostatní větší obce. Zavedením nového veřejného osvětlení, které je ohleduplné nejen k lidem, ale i jiným živočichům, si získalo pozornost veřejnosti. O zajímavé novince informoval server iRozhlas.
Když je světla moc, nevyspíme se. Jednak bez tmy lidské tělo nenačerpá dostatek sil, ale také je potřeba myslet na to, že pouze ve tmě se vytváří hormon melatonin, který je klíčový pro naši imunitu. Biorytmy se přitom řídí i ptáci, rostliny a hmyz. Podle délky dne si nastavují, kdy začít s rozmnožováním nebo se naopak připravovat na zimu. Když jim to rozházíme tak, že nepoznají, jak dlouhý vlastně den je, mají problém. Proto je potřeba správně nastavit veřejné osvětlení. Důležité je, aby svítilo jen tolik, kolik je nutné, a osvětlovalo jen to, co osvětlit má. Důležité je i spektrum světla. Vyloženě rušivé je modré světlo, šetrnější jsou teplé tóny.
Novinkou, kterou zavedli v Okříškách, je biodynamické osvětlení, které mění intenzitu a tón světla v závislosti na denní a roční době i momentální intenzitě světla. Někdy umí i měnit úhly dopadu a naplno září jen tehdy, když zaznamená pohyb. Po deváté hodině mění barvu z bílé, která je intenzivnější, na ohleduplnou oranžovou. Které město se inspiruje a zavede tento typ osvětlení i do svých ulic?
Autorský články Gabriely Brázdové s využitím informací z iRozhlas a Okříšky
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …