Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Když v noci nemůžete spát, vracíte se v mysli ke vzpomínkám na dětství u babičky pod těžkými duchnami? Možná tak činíte podvědomě, protože se vám tehdy dobře spalo. Podle švédských vědců totiž může být účinným lékem na nespavost těžká peřina.

O nových poznatcích informoval web Science Daily. Podle vědců se lidem, kteří po dobu čtyř týdnů pravidelně uléhali pod naducanou přikrývku, značně zlepšila kvalita spánku. Jejich problémy s nespavostí ustoupily, lépe se jim usínalo a během dne vydrželi být déle svěží. Těžká peřina navíc neměla pozitivní vliv jen na jejich potíže s únavou a malátností, ale snížila u zkoumaných také příznaky deprese a úzkosti.

Důvodem může být skutečnost, že těžká přikrývka více tlačí na různé části těla, takže má na člověka podobný účinek, jako kdyby byl na akupresuře nebo masáži. Její tlak posiluje fungování parasympatického nervového systému, který tělo uvádí do stavu odpočinku,“ přiblížil vedoucí výzkumu, psychiatr Mats Alder z katedry klinické neurovědy na univerzitě ve Stockholmu.

Zdroj: Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Mladík z Pardubic staví dostupné bydlení podle amerických Tiny Houses

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…