Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vylepší aplikaci Kogito. Ta pomáhá s psychickou nepohodou v těhotenství a po porodu

Ilustrační foto: Freepik

Již téměř dva roky pomáhá tisícům žen trpícím depresemi nebo úzkostmi v mateřství aplikace Kogito, která vznikla ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví. Jak informoval Český rozhlas, v rámci nové etapy vývoje bude ještě přehlednější a a uživatelsky přívětivější.

Poporodní deprese nejsou v životech žen vzácnost, ale o pomoc si dokáže říct jen jedna ze čtyř. Své zkušenosti s nimi má i matka dvou dětí Adéla. „Prožívala jsem velkou beznaděj, protože jsem se cítila naprosto nepoužitelná a jako úplně příšerná matka, která mateřskou roli nezvládá. Byla jsem velmi pesimisticky naladěná, úplně bez energie. A do toho tam bylo malé miminko, pak už i dvě děti,“ popisuje pro Český rozhlas.

Tehdy se obrátila na centrum Úsměv mámy, které se na pomoc s psychickými problémy během těhotenství a po porodu specializuje. Vedle informací o depresích, úzkostech nebo psychóze nabízí kontakt na odborníky, možnost vyplnit testy, které upřesní, co uživatelku trápí, a také podpůrná setkání odehrávající se osobně i v online prostoru. Dostala se díky tomu také k aplikaci Kogito, která má za cíl poskytnout základy kognitivně-behaviorální terapie ženám, které si ji z časových nebo finančních důvodů nemohou dovolit.

Dostupná terapie v kapse

V rámci aplikace si žena vyplní dotazník, který specifikuje její problém a poskytne jí podporu. Nabízí možnost denního plánování s deníkem, kde si uživatelka zapisuje své pocity a dokáže se na ně podívat s odstupem i zhodnotit, které techniky jí zabírají. Vedle toho zde jsou dostupné příběhy žen, které si prošly podobnou situací a ukazují, že v tom maminky v psychické nepohodě nejsou samy.

Ilustrační foto: Freepik

Zároveň Kogito dokáže vyhodnotit, že je stav její uživatelky vážný. „Kdyby to odpovídalo vyššímu stupni, třeba klinické depresi, aplikace vám řekne, že by bylo dobré zeptat se psychiatra, nebo se jít pobavit s psychologem klasickou cestou přes praktika. Často aplikace odkáže: Zkuste se zeptat svého praktického lékaře, aby vám pomohl někoho najít,“ popisuje psychiatr Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ).

S vývojem beta verze pomáhá Česko.Digital

Aby se aplikace dostala ještě k více uživatelkám, pracuje NÚDZ na jejím vylepšení. Ve spolupráci s vývojáři z Česko.Digital dojde ke změně jejího designu tak, aby byla uživatelky přívětivější a intuitivnější. Změnou projde také vstupní dotazník, který se namísto 30 otázek rozdělí na dva, případně restrukturalizuje. „Může se tam dát až po registraci, třeba formou hry. Klientka je pak spokojenější, vyplní toho víc a víc jí to pomůže. To je to důležité,“ vysvětluje Martin Ladecký z Česko.Digital. Do akcelerace se prostřednictvím této platformy mohou zapojit také vývojáři z řad veřejnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …