Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Před užíváním houbiček byla většina z nás často varována. Nyní se však i lékařská věda postupně uchyluje k jejich užívání. Podle vědců by mohly být lysohlávky prospěšné při léčbě depresí. Rozjíždí proto další studii, uvedl server České noviny.

Odborníci v rámci mezinárodní studie COMPASS Pathways zatím zkoumali optimální dávkování a možné vedlejší účinky užívání léku z lysohlávek. Výsledky u části pacientů prokázaly zlepšení příznaků deprese i 12 týdnů po podání látky. Nyní budou vědci zkoumat účinky po opakované dávce. Tato fáze výzkumu by měla začít na konci letošního roku nebo na začátku příštího.

V Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) momentálně pokračují dvě významné studie srovnávající účinek psilocybinu (psychedelická látka obsažená například v lysohlávkách), ketaminu (lék užívaný jako anestetikum ) a midazolamu (lék používaný běžně jako sedativum nebo hypnotikum) v léčbě deprese. První studie se zaměřuje na pacienty, kteří nereagují na standardní formy léčby, druhá pracuje s pacienty s diagnózou deprese rozvíjející se v souvislosti s jejich onkologickým onemocněním. Dobrovolníci se stále mohou hlásit. „Obě studie jsou velkou nadějí pro pacienty, kterým jiné formy léčby nezabírají. Pakliže se léčebný potenciál prokáže, můžeme předpokládat, že dojde ke zpřístupnění této formy léčby i běžným pacientům mimo rámec výzkumných studií,“ doplnil hlavní terapeut studie z českého výzkumného centra Filip Tylš z NUDZ.

Zdroj: České noviny, NUDZ

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…