Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Před užíváním houbiček byla většina z nás často varována. Nyní se však i lékařská věda postupně uchyluje k jejich užívání. Podle vědců by mohly být lysohlávky prospěšné při léčbě depresí. Rozjíždí proto další studii, uvedl server České noviny.

Odborníci v rámci mezinárodní studie COMPASS Pathways zatím zkoumali optimální dávkování a možné vedlejší účinky užívání léku z lysohlávek. Výsledky u části pacientů prokázaly zlepšení příznaků deprese i 12 týdnů po podání látky. Nyní budou vědci zkoumat účinky po opakované dávce. Tato fáze výzkumu by měla začít na konci letošního roku nebo na začátku příštího.

V Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) momentálně pokračují dvě významné studie srovnávající účinek psilocybinu (psychedelická látka obsažená například v lysohlávkách), ketaminu (lék užívaný jako anestetikum ) a midazolamu (lék používaný běžně jako sedativum nebo hypnotikum) v léčbě deprese. První studie se zaměřuje na pacienty, kteří nereagují na standardní formy léčby, druhá pracuje s pacienty s diagnózou deprese rozvíjející se v souvislosti s jejich onkologickým onemocněním. Dobrovolníci se stále mohou hlásit. „Obě studie jsou velkou nadějí pro pacienty, kterým jiné formy léčby nezabírají. Pakliže se léčebný potenciál prokáže, můžeme předpokládat, že dojde ke zpřístupnění této formy léčby i běžným pacientům mimo rámec výzkumných studií,“ doplnil hlavní terapeut studie z českého výzkumného centra Filip Tylš z NUDZ.

Zdroj: České noviny, NUDZ

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…