Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci pracují na nových metodách léčby depresí. Pomůže LED technologie

Ilustarční foto: Pexels

Čeští vědci se snaží využít LED technologie pro prevenci a léčbu některých druhů depresí, mezi které patří i bipolární afektivní poruchy nebo poporodní deprese. Fototerapeutické pomůcky, jako je světelná sauna, přenosný světelný kufr a světelný sloup, vyvíjí odborníci už od roku 2020. Výzkum má končit na konci letošního roku. Na projektu pracuje Národní ústav duševního zdraví ve spolupráci s firmou Spectrasol a ČVUT. Technologická agentura České republiky (TA ČR) ho podpořila částkou přes 12 miliónů korun.

Základem pomůcek je LED technologie, která má vyvážené spektrální složení blízké přirozenému slunečnímu světlu. „Autoři výzkumného projektu tvoří tři velikostní varianty, od samostatné fototerapeutické komory až po mobilní, snadno přenosné prvky. Tím bude možné využití technologie během různých fází léčby, a to podle aktuálních potřeb pacienta. Účinnost těchto pomůcek ověřují prostřednictvím studie se zdravými dobrovolníky i pacienty s neuropsychiatrickým onemocněním,“ vysvětluje předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Světelná sauna pomůže stabilizovat cirkadiální rytmus pacienta a podpořit tak jeho psychický stav. Mobilita pavilonu umožní zapůjčování mezi klinickými pracovišti a může sloužit až pro šest osob. „Účinnost sauny je zajištěna kombinací vysoké osvětlenosti, účinného spektra a vícesměrného, rovnoměrně rozloženého světla v prostoru,“ uvádí architekta a vedoucí projektového týmu Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Lenka Maierová.

Světelný kufr bude svítidlo pro ranní nebo denní fototerapii v domácím prostředí a má klientům pomoct při přechodu z klinické péče do běžného života. Kufr má vážit asi 8 kilogramů a otevřený by měl vytvořit světelnou plochu velkou 50 × 50 centimetrů. Při položení kufru na stůl bude mít sedící pacient světelnou plochu v úrovni svých očí.

Světelný sloup bude speciální stojící lampa, která je určená k celodennímu osvětlení místnosti. Sloup bude řízený biodynamickou regulací a citlivým osobám by měl sloužit jako prevence vzniku psychické nepohody. „Dosavadní testy protypů ukázaly unikátní terapeutickou účinnost ve srovnání s dosud používanými fototerapeutickými zařízeními díky aplikaci patentované technologie světelného zdroje, který vytváří umělé světlo blízké přirozenému světlu slunce,“ říká výkonný ředitel firmy Spectrasol Daniel Jesenský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…