Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nechte děti lézt po stromech, dobrodružné hry chrání jejich mentální zdraví

Ilustrační foto: Depositphotos

Prožitek výzvy a nejistoty a jejich zvládnutí je nedílnou součástí každé dobrodružné hry. Právě tu by podle vědců z Univerzity v Exeteru měli rodiče u svých potomků podporovat. Má totiž významný přínos pro ochranu duševního zdraví dětí, píše server Good News Network.

V nové studii výzkumníci ověřili, jak důležitá je dobrodružná hra pro zdraví dětí. Ukázalo se, že lezení po stromech, jízda na kole, skákání z výšky či hra bez dozoru rodičů zvyšuje u dětí psychickou odolnost a schopnost zvládat stres. Tím dochází k prevenci úzkostí a depresí. Efekt byl přitom výraznější u dětí z nízkopříjmových rodin.

Za extrémně důležitou vědci považují podporu dobrodružných her právě v současné době, kdy psychické zdraví dětí po dlouhých lockdownech mohlo značně utrpět. „Hra je pro děti instinktivní, prospěšná a plná svobody. Je dostupná všem a nevyžaduje žádné speciální schopnosti. Považujeme proto za nutné budovat a chránit přírodní areály, parky a dětská hřiště, která podpoří mentální zdraví našich dětí,“ uvedla vedoucí studie zveřejněné v časopise Child Psychiatry and Human Development Helen Dodd.

Zdroj: Goodnewsnetwork, University of Exeter, Springer

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…