Prožitek výzvy a nejistoty a jejich zvládnutí je nedílnou součástí každé dobrodružné hry. Právě tu by podle vědců z Univerzity v Exeteru měli rodiče u svých potomků podporovat. Má totiž významný přínos pro ochranu duševního zdraví dětí, píše server Good News Network.
V nové studii výzkumníci ověřili, jak důležitá je dobrodružná hra pro zdraví dětí. Ukázalo se, že lezení po stromech, jízda na kole, skákání z výšky či hra bez dozoru rodičů zvyšuje u dětí psychickou odolnost a schopnost zvládat stres. Tím dochází k prevenci úzkostí a depresí. Efekt byl přitom výraznější u dětí z nízkopříjmových rodin.
Za extrémně důležitou vědci považují podporu dobrodružných her právě v současné době, kdy psychické zdraví dětí po dlouhých lockdownech mohlo značně utrpět. „Hra je pro děti instinktivní, prospěšná a plná svobody. Je dostupná všem a nevyžaduje žádné speciální schopnosti. Považujeme proto za nutné budovat a chránit přírodní areály, parky a dětská hřiště, která podpoří mentální zdraví našich dětí,“ uvedla vedoucí studie zveřejněné v časopise Child Psychiatry and Human Development Helen Dodd.
Zdroj: Goodnewsnetwork, University of Exeter, Springer
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…