Prožitek výzvy a nejistoty a jejich zvládnutí je nedílnou součástí každé dobrodružné hry. Právě tu by podle vědců z Univerzity v Exeteru měli rodiče u svých potomků podporovat. Má totiž významný přínos pro ochranu duševního zdraví dětí, píše server Good News Network.
V nové studii výzkumníci ověřili, jak důležitá je dobrodružná hra pro zdraví dětí. Ukázalo se, že lezení po stromech, jízda na kole, skákání z výšky či hra bez dozoru rodičů zvyšuje u dětí psychickou odolnost a schopnost zvládat stres. Tím dochází k prevenci úzkostí a depresí. Efekt byl přitom výraznější u dětí z nízkopříjmových rodin.
Za extrémně důležitou vědci považují podporu dobrodružných her právě v současné době, kdy psychické zdraví dětí po dlouhých lockdownech mohlo značně utrpět. „Hra je pro děti instinktivní, prospěšná a plná svobody. Je dostupná všem a nevyžaduje žádné speciální schopnosti. Považujeme proto za nutné budovat a chránit přírodní areály, parky a dětská hřiště, která podpoří mentální zdraví našich dětí,“ uvedla vedoucí studie zveřejněné v časopise Child Psychiatry and Human Development Helen Dodd.
Zdroj: Goodnewsnetwork, University of Exeter, Springer
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…