Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili 7,5kilový meteorit na Antarktidě

Ilustrační foto: Pixabay

Antarktida je svatá země ledu a meteoritů. Ano, čtete správně. Většina lidí to neví, ale Antarktida je ve skutečnosti plná těchto vesmírných objektů. Za posledních 100 let jich vědci jen na tomto zamrzlém kontinentu našli asi 45 000, píše server Interesting Engineering.

Avšak pouze malý počet (kolem 100) těchto vesmírných kamenů byl stejně těžký jako ten nově nalezený, který váží 7,57 kg. Výzkumná vědkyně Maria Valdes v tiskové zprávě uvedla, že na velikosti objevených meteoritů nezáleží, neboť každý může poskytnout cenné vědecké informace, nicméně i tak je nález takto velkého meteoritu vzácným objevem.

Podivné spojení mezi meteority a Antarktidou

Většina vesmírných hornin nalezených na Zemi pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Vědci se domnívají, že nově nalezený meteorit mohl také pocházet odtud. Vzhledem k tomu, že jsou tyto vesmírné horniny složeny ze starých materiálů a minerálů, jejich studium pomáhá vědcům lépe porozumět vesmíru.

Je zajímavé, že většina zachovalých vesmírných hornin je buď objevena v poušti, nebo v Antarktidě. Odborníci z NASA tvrdí, že kromě již nalezených 45 000 meteoritů čeká na objevení na zamrzlém kontinentu dalších 300 000 vesmírných kamenů. Důvodů, proč se objevují zejména na těchto místech, je několik. Za prvé, zasněžená krajina Antarktidy, která neobsahuje žádné jiné původní kameny, výrazně usnadňuje vědcům hledání vesmírných objektů. Za druhé, kontinent je v podstatě zamrzlá poušť s velmi malým množstvím srážek a suchým klimatem, což napomáhá udržení meteoritů v jejich původní podobě.

Obr mezi objevenými

Přestože je v Antarktidě poměrně snadné najít malé meteority, výskyt tak velké vesmírné skály je vzácný a má velký význam. Pro profesorku Valdes a její tým to nebyla snadná mise a museli vynaložit velké úsilí, aby tento vzácný kámen získali. Strávili jeden a půl týdne zkoumáním zmrzlého kontinentu při teplotě -10 °C. Návrat byl však úspěšný – s sebou si přinesli pět nových meteoritů.

Všechny nalezené meteority jsou v současné době v Královském belgickém institutu přírodních věd, kde budou dále zkoumány.

Související články

Zaručeně zlepší den

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Belgický přístav s vysokou uhlíkovou stopou si klade za cíl stát se nejudržitelnějším na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…