Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili 7,5kilový meteorit na Antarktidě

Ilustrační foto: Pixabay

Antarktida je svatá země ledu a meteoritů. Ano, čtete správně. Většina lidí to neví, ale Antarktida je ve skutečnosti plná těchto vesmírných objektů. Za posledních 100 let jich vědci jen na tomto zamrzlém kontinentu našli asi 45 000, píše server Interesting Engineering.

Avšak pouze malý počet (kolem 100) těchto vesmírných kamenů byl stejně těžký jako ten nově nalezený, který váží 7,57 kg. Výzkumná vědkyně Maria Valdes v tiskové zprávě uvedla, že na velikosti objevených meteoritů nezáleží, neboť každý může poskytnout cenné vědecké informace, nicméně i tak je nález takto velkého meteoritu vzácným objevem.

Podivné spojení mezi meteority a Antarktidou

Většina vesmírných hornin nalezených na Zemi pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Vědci se domnívají, že nově nalezený meteorit mohl také pocházet odtud. Vzhledem k tomu, že jsou tyto vesmírné horniny složeny ze starých materiálů a minerálů, jejich studium pomáhá vědcům lépe porozumět vesmíru.

Je zajímavé, že většina zachovalých vesmírných hornin je buď objevena v poušti, nebo v Antarktidě. Odborníci z NASA tvrdí, že kromě již nalezených 45 000 meteoritů čeká na objevení na zamrzlém kontinentu dalších 300 000 vesmírných kamenů. Důvodů, proč se objevují zejména na těchto místech, je několik. Za prvé, zasněžená krajina Antarktidy, která neobsahuje žádné jiné původní kameny, výrazně usnadňuje vědcům hledání vesmírných objektů. Za druhé, kontinent je v podstatě zamrzlá poušť s velmi malým množstvím srážek a suchým klimatem, což napomáhá udržení meteoritů v jejich původní podobě.

Obr mezi objevenými

Přestože je v Antarktidě poměrně snadné najít malé meteority, výskyt tak velké vesmírné skály je vzácný a má velký význam. Pro profesorku Valdes a její tým to nebyla snadná mise a museli vynaložit velké úsilí, aby tento vzácný kámen získali. Strávili jeden a půl týdne zkoumáním zmrzlého kontinentu při teplotě -10 °C. Návrat byl však úspěšný – s sebou si přinesli pět nových meteoritů.

Všechny nalezené meteority jsou v současné době v Královském belgickém institutu přírodních věd, kde budou dále zkoumány.

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…