Parkinsonova choroba není léčitelnou nemocí a zatím se ani nedaří účinně zpomalit její proces. Vědci však nyní přišli na to, že by tělo proti této nemoci mohl chránit konkrétní gen, respektive protein.
Parkinsonova nemoc je jednou z nejzávažnějších poruch nervové soustavy. Postihuje především lidi staršího věku, kteří mají problém s tělesnou koordinací. V mozku nemocného dochází při tomto onemocnění k úbytku nervových buněk. Tým vědců z Univerzity v Ženevě nyní přišel s objevem, který by mohl lidi před touto nemocí chránit.
Při zkoumání octomilek a myší se skupině vědců podařilo identifikovat klíčový protein, který je schopný uchránit tělo před úbytkem nervových buněk v mozku a nástupem Parkinsonovy nemoci. Terapie by se proto mohla do budoucna zaměřovat právě na tuto skutečnost.
Gen, na který se vědci zaměřují, se nazývá Fer2. Z bližšího zkoumání tohoto lidského genu vyšly závěry, že by mohlo jít o gen, jehož mutace spustí v těle Parkinsonovu chorobu.
„V současné době testujeme ochrannou roli homologu Fer2 u myší a výsledky podobné těm pozorovaným u much by nám umožnily uvažovat o novém terapeutickém cíli pro pacienty s Parkinsonovou chorobou,“ popisuje jeden z výzkumníku Emi Nagoshi.
Zdroj: sciencedaily.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě
Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…