Parkinsonovu nemoc možná půjde léčit. Finští vědci nyní učinili přelomové zjištění, že za Parkinsonovou chorobou stojí určité bakteriální kmeny, které žijí ve střevech. Jejich včasná identifikace a odstranění by mohly napomoct zmírnění nebo zpomalení postupu této nemoci, informoval server Radio Wave.
Už nějakou dobu se ví, že nerovnováha ve střevním mikrobiomu souvisí s řadou onemocnění, jako je například obezita, deprese, cukrovka nebo i Alzheimerova choroba. Proto se ostatně doporučuje konzumace probiotik a prebiotik. Podle nejnovějších zjištění však může nerovnováha ve střevech způsobovat i Parkinsonovu nemoc, což je poměrně časté neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Podle vědců chorobu způsobuje bakterie, které se nazývají Desulfovibrio.
Tyto bakterie se u pacientů s Parkinsonovou chorobou objevují ve větší míře než u zdravých jedinců. Jejich kmeny zvyšují agregaci (shlukování) neuronálního proteinu alfa-synukleinu, který se nachází hlavně v neuronech v mozku. „Parkinsonova choroba je primárně způsobena environmentálními faktory, tedy vystavením střevního prostředí bakteriálním kmenům Desulfovibrio. Pouze malý podíl, zhruba 10 procent, je způsoben individuálními geny,“ uvedl Per Saris, profesor a vedoucí výzkumník z Helsinské univerzity. Podle něj by v budoucnu lékaři mohli provádět screening, který by ve střevech lidí tyto bakterie odhalil. Následně by mohly být ze střeva odstraněny, což by mohlo zmírnit nebo zpomalit příznaky onemocnění.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …