Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Parkinsonovu nemoc možná půjde léčit. Finští vědci nyní učinili přelomové zjištění, že za Parkinsonovou chorobou stojí určité bakteriální kmeny, které žijí ve střevech. Jejich včasná identifikace a odstranění by mohly napomoct zmírnění nebo zpomalení postupu této nemoci, informoval server Radio Wave.

Už nějakou dobu se ví, že nerovnováha ve střevním mikrobiomu souvisí s řadou onemocnění, jako je například obezita, deprese, cukrovka nebo i Alzheimerova choroba. Proto se ostatně doporučuje konzumace probiotik a prebiotik. Podle nejnovějších zjištění však může nerovnováha ve střevech způsobovat i Parkinsonovu nemoc, což je poměrně časté neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Podle vědců chorobu způsobuje bakterie, které se nazývají Desulfovibrio.

Tyto bakterie se u pacientů s Parkinsonovou chorobou objevují ve větší míře než u zdravých jedinců. Jejich kmeny zvyšují agregaci (shlukování) neuronálního proteinu alfa-synukleinu, který se nachází hlavně v neuronech v mozku. „Parkinsonova choroba je primárně způsobena environmentálními faktory, tedy vystavením střevního prostředí bakteriálním kmenům Desulfovibrio. Pouze malý podíl, zhruba 10 procent, je způsoben individuálními geny,“ uvedl Per Saris, profesor a vedoucí výzkumník z Helsinské univerzity. Podle něj by v budoucnu lékaři mohli provádět screening, který by ve střevech lidí tyto bakterie odhalil. Následně by mohly být ze střeva odstraněny, což by mohlo zmírnit nebo zpomalit příznaky onemocnění.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

K prodloužení života podle vědců stačí provést osm změn

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…