Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Lánech vzniká krajina adaptovaná na klimatickou změnu. Odolá suchu i povodním

Zdroj fotografie: Pexels

Odolat suchu i povodním by měla díky odborníkům z České zemědělské univerzity (ČZU) krajina poblíž Lán. Lokalita zvaná Amálie se pomocí mokřad, rybníků, zavlažovacích systémů a dalších krajinných prvků proměňuje v historicky první chytrou krajinu. Pokud se osvědčí, mohla by se stát vzorem pro konkrétní oblasti nejen na území České republiky, ale i v dalších místech Evropy.

Podle hlavního koordinátora Petra Skleničky je třeba půdu dostat do takového stavu, aby odolala klimatickým změnám. Lokalita u Lán byla podle něj vybrána i právě pro tamní srážkový stín (sušší oblast s minimem srážek), což simuluje podmínky, které po roce 2030 budou zřejmě na většině území ČR. „Jde o udržitelnost hospodaření v krajině,“ uvedl Sklenička. Upravená krajina má podle něj obstát za extrémního sucha i za extrémních srážek.

Odborníci v oblasti Amálie už vytvořili například tři pokusné parcely, na kterých se bude ověřovat, zda odolávají erozi a dostatečně vsakují vodu při pěstování čiroku. Důležitým faktorem je i ekonomická udržitelnost, aby se opatření zemědělcům vyplatila. Chytrá krajina Amálie je pilotním projektem Centra pro vodu, půdu a krajinu při ČZU, které vzniklo v reakci na potřebu adaptace krajiny na klimatickou změnu. Následovat by měly projekty zabývající se lesní a urbanizovanou krajinou.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.