Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V kalendáři možná přibude další významný den

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pracovníci z Moravského zemského muzea v Brně navrhnou zákonodárcům, aby se 19. červenec stal významným dnem. Tento den by se měl podle muzejníků stát dnem českého jazyka a měl by připomínat jeho význam a důležitost. Pracovníci muzea tak chtějí odkázat na významnou událost českých dějin, a to na rok 1564, kdy Jan Blahoslav podepsal předmluvu ke stěžejnímu dílu českého jazyka.

Nový významný den by se měl jmenovat Den jazykového pokladu a muzejníci ho navrhují jako dvanáctý významný den českého kalendáře. Pracovníci z brněnského muzea odkazují na 19. červenec roku 1564, kdy Jan Blahoslav napsal svoji předmluvu k překladu Nového zákona z řečtiny do češtiny. Dílo je podle muzejníků zásadním počinem pro český jazyk, jelikož mělo obrovský vliv na další vývoj češtiny.

„Bylo to monumentální dílo tohoto literáta, vzdělance a pedagoga. Jde o dílo, z něhož později vycházelo další dílo klíčové pro český jazyk a tím je Bible kralická,“ vysvětlil pro Ihned.cz vedoucí Centra humanistických studií Moravského zemského muzea Vít Vlnas. „Připomínka v kalendáři bezesporu stojí za to. Stojí za to si připomínat, nakolik je pro nás důležité, že český jazyk v jeho současné podobě máme,“ doplnil Vlnas. Nyní je jen na českých zákonodárcích, zda 19. červenec jako významný den schválí.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.