Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vykročte do nového roku pravou nohou. Představujeme nejkrásnější diáře a kalendáře na 2021

Můj diář. Zdroj fotografie: archiv projektu

Také se nevzdáváte naděje, že bude příští rok mnohem veselejší než ten letošní? Zkraťte si těšení plánováním! Ty nejdůležitější události si rovnou zapište do nového diáře či kalendáře, jehož koupí zároveň pošlete do světa trochu dobra navíc.

Hlavně to zdraví

Mezi dobročinnými diáři spojenými s podporou prevence nebo pomocí pacientům s různými chorobami je letos opět z čeho vybírat. Za zmínku stojí například Loono diář, jehož zakoupením podpoříte činnost neziskové organizace Loono, která se zaměřuje především na popularizaci prevence kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Letošní obálka vznikla ve spolupráci s českou ilustrátorkou Eliškou Podzimkovou.

Loono diář. Zdroj fotografie: Loono

Do focení charitativních kalendářů se pak často bez nároku na honorář zapojují také celebrity a veřejně známé osobnosti. Za srdce vás chytí třeba kalendář Pocity, který pro sdružení Alsa nafotila známá česká fotografka Alžběta Jungrová. Z výtěžku bude financována činnost této organizace, která pomáhá pacientům s neurodegenerativní nemocí ALS.

Kalendář ZONA 2021. Zdroj fotografie: archiv projektu

Podpořit seniory postižené Alzheimerovou chorobou pak můžete prostřednictvím Nadačního fondu Seňorina, jenž letos místo kalendáře chystá vydání notesů s obálkou zdobenou grafikami Viktora Preisse, které jim k tomuto účelu věnoval. Lokálněji zaměřeným, ale neméně záslužným projektem je pak například charitativní kalendář ZONA 2021, který již popáté připravilo Zákrokové a asistenční družstvo Pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Výtěžek bude věnován nadaci ŠANCE, která působí při Hemato-onkologickém oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Kalendář Psí život. Zdroj fotografie: archiv projektu

Přimluvte se za němé tváře

Pomoc a podporu si zcela jistě zaslouží také zvířátka, respektive lidé, kteří se o nechtěné, týrané či handicapované němé tváře s láskou starají. Oblíbený kalendář Psí život je pro příští rok opět plný známých osobností v čele s Patricií Pagáčovou nebo třeba Dagmar Havlovou. Výtěžek z prodeje pomůže zvířatům v nouzi – část zůstává v přímo v organizaci Psí život a zbytek bude rozdělen mezi další organizace a útulky.

Diář Dog Point. Zdroj fotografie: archiv projektu

Stejně roztomilé (a také stejně dobročinné) jsou kalendáře a diáře útulku pro opuštěné a týrané psy Dog point. Provozovatelé útulku chtějí výtěžek využít hlavně na nákup zdravotnických potřeb a úhradu nákladů spojených s ošetřením pejsků.

Čtyřnozí mazlíčci však zdaleka nejsou jediní zástupci zvířecí říše, kteří potřebují naši pozornost. Dobrý skutek proto můžete udělat také zakoupením Slepičího kalendáře, a podpořit tak iniciativu Slepice v nouzi.

Můj diář. Zdroj fotografie: archiv projektu

Hýčkejte si české tvůrce

Diáře a kalendáře vyráběné nízkonákladově v Česku s sebou nesou hned několik výhod. Kromě podpory místních tvůrců také zvýšíte pravděpodobnost, že budete originální a na přednášce či poradě už nikdo další stejný diář z tašky nevytáhne. Jedním z těch, se kterým spolehlivě zazáříte, je například Můj diář designérky Terezy Boucké. Ten vzniká ve spolupráci s malou dílnou, kde se diáře tisknou na recyklovaný papír a ručně vážou. Můj diář je datovaný a zároveň nabízí dostatek prostoru, abyste dali průchod své kreativitě.

Diář od Ladislava Zibury. Zdroj fotografie: papelote.cz

V duchu hesla „Sbírej zážitky, ne věci“ se nese také unikátní a nápaditý diář, který vznikl spoluprací známého cestovatele Ladislava Zibury a papírenské legendy Papelote. Ať bude rok 2021 cestování do zahraničí zase přát, nebo nikoliv, můžete se pustit do dobrodružství a výzev, které Láďa na stránky diáře ukryl. Některé vás zavedou na zajímavá místa v Česku, pro splnění některých dokonce nebudete muset vystrčit nos z domu. Následně si vše zaznamenáte do přiložené mapy a k danému dni si za odměnu můžete nalepit samolepku. „Na konci roku vám tak nezbude jen běžný přehledný diář, ale taky deníček neobvyklých věcí, které jste zažili,“ láká zájemce o diář jeho zcestovalý tvůrce.

Pětiletý deník Tam a zpět. Zdroj fotografie: tamazpet.com

Za pozornost jistě stojí také originální pětiletý deník Tam a zpět. Ten nabízí způsob, jak zaznamenat důležité i zdánlivě bezvýznamné každodenní zážitky a zpětně zhodnotit, jak se náš život a náhled na něj oproti minulým letům proměnil.

Ve jménu ekologie

Pokud chcete být při výběru diáře ještě zodpovědnější, vyplatí se zaměřit na materiály, které nezatěžují životní prostředí a jejich výroba přináší radost dalším lidem. Mrkněte například na Vazárnu, kde používají recyklovaný papír a plastům se vyhýbají. Navíc spolupracují s nadějnými designéry, kterým tak dávají šanci se realizovat a získat cenné zkušenosti.

Diář Vazárna. Zdroj fotografie: FB projektu

Zajímavé diáře z ekologických materiálů nabízí také knihařská dílna SKOBA se sociálním přesahem. Z kategorie extrémně milých počinů vás jistě nadchne Dědova dílna se svými výrobky ze dřeva. Pokud jste se dneska ještě dostatečně nedojali, přečtěte si jejich příběh.

Související články

Zaručeně zlepší den

Malí Turci posílají pomoc a vzkazy dětem postiženým zemětřesením

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Které písničky dělají lidem největší radost?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …