Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Žena vytvořila knižní verzi adventního kalendáře plnou pohádek

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: Archiv Petry Janouškové

Adventní kalendář, jak jej zná většina z nás, je plný malých čokoládiček, případně jiných sladkostí. Petra Janoušková nechtěla děti o každodenní adventní radost připravit, zároveň se jí ale nelíbil pravidelný přísun nezdravých dobrot. Vymyslela proto kalendář vlastní.

„Kalendář je podle mě lepší než ty klasické ani ne tím, co obsahuje, ale spíš tím, co neobsahuje. Neobsahuje čokoládu, a tak děti nemusí každý den mlsat sladké, aby si užily advent,“ vysvětluje iniciátorka alternativního adventního kalendáře.

knizni-adventni-kalendar

Sama měla jako dítě adventní kalendář moc ráda. „Říkala jsem si, že až budu mít jednou děti, tak ho určitě budou mít taky. Jenže později jsem se začala věnovat zdravé stravě a najednou už se mi to mlsání adventního kalendáře nezdálo,“ pokračuje Janoušková ve vyprávění. Po tomto uvědomění se pustila do vymýšlení alternativy k běžnému kalendáři.

Jako první ji napadl kalendář plný dárečků. Ale ani ten neuspěl. Dcera byla už u desátého dárečku otrávená, že je obsah podobný, a tento koncept akorát zahlcoval domácnost dalšími nepotřebnými věcmi. „Dneska mám děti tři, a když to spočítám, znamenalo by to mít doma každý advent 72 nových zbytečných nesmyslných předmětů. To už bych označila za zbytečný konzum“, popisuje Janoušková.

knizni-adventni-kalendar2

Záhy si uvědomila, že nejlepší, co můžeme dětem věnovat, je společně strávený čas. Začala proto psát adventní pohádky a každý večer je schovávat na konkrétním místě – zprvu v sáčku, později v ozdobném tubusu – a zabralo to. Děti byly každé ráno zvědavé na novou pohádku, autorka později přidala i obrázky a společně s dětmi dennodenně vybarvovala či tvořila.

Nyní se rozhodla tento nápad rozšířit i mezi veřejnost. Knihu obsahující 24 pohádek doplněných o obrázky Jitky Koldové nabízí právě jako variaci klasického adventního kalendáře, ale klidně i jako vánoční dárek – pohádky totiž nejsou nezbytně spjaté s adventem, fungují celoročně. Stejně tak přiložené omalovánky a vystřihovánky.

knizni-adventni-kalendar3

Ze zkušenosti autorky slavil právě tento adventní kalendář úspěch a dokládá to i ohlas v proběhnuté crowdfundingové kampani. „Předpokládám, že je to nejvíce tím, že si rodič prostě musí najít čas na to, aby přečetl pohádku a eventuálně se i zapojil do vybarvování. Jinými slovy – není to o adventním kalendáři, je to o čase s rodiči. A o tom by Vánoce měly být – o rodině,“ uzavírá Janoušková.

Související články

Inspirace

První červnový týden bude v Česku patřit čtení dětem

Inspirace

Aplikace pomůže dětem zapamatovat si telefonní čísla rodičů

Inspirace

Designer vymyslel oblečení, které roste spolu s dítětem

Inspirace

Podle studie tráví rodiče s dětmi dvakrát víc času než před 50 lety

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.