Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Žena vytvořila knižní verzi adventního kalendáře plnou pohádek

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: Archiv Petry Janouškové

Adventní kalendář, jak jej zná většina z nás, je plný malých čokoládiček, případně jiných sladkostí. Petra Janoušková nechtěla děti o každodenní adventní radost připravit, zároveň se jí ale nelíbil pravidelný přísun nezdravých dobrot. Vymyslela proto kalendář vlastní.

„Kalendář je podle mě lepší než ty klasické ani ne tím, co obsahuje, ale spíš tím, co neobsahuje. Neobsahuje čokoládu, a tak děti nemusí každý den mlsat sladké, aby si užily advent,“ vysvětluje iniciátorka alternativního adventního kalendáře.

knizni-adventni-kalendar

Sama měla jako dítě adventní kalendář moc ráda. „Říkala jsem si, že až budu mít jednou děti, tak ho určitě budou mít taky. Jenže později jsem se začala věnovat zdravé stravě a najednou už se mi to mlsání adventního kalendáře nezdálo,“ pokračuje Janoušková ve vyprávění. Po tomto uvědomění se pustila do vymýšlení alternativy k běžnému kalendáři.

Jako první ji napadl kalendář plný dárečků. Ale ani ten neuspěl. Dcera byla už u desátého dárečku otrávená, že je obsah podobný, a tento koncept akorát zahlcoval domácnost dalšími nepotřebnými věcmi. „Dneska mám děti tři, a když to spočítám, znamenalo by to mít doma každý advent 72 nových zbytečných nesmyslných předmětů. To už bych označila za zbytečný konzum“, popisuje Janoušková.

knizni-adventni-kalendar2

Záhy si uvědomila, že nejlepší, co můžeme dětem věnovat, je společně strávený čas. Začala proto psát adventní pohádky a každý večer je schovávat na konkrétním místě – zprvu v sáčku, později v ozdobném tubusu – a zabralo to. Děti byly každé ráno zvědavé na novou pohádku, autorka později přidala i obrázky a společně s dětmi dennodenně vybarvovala či tvořila.

Nyní se rozhodla tento nápad rozšířit i mezi veřejnost. Knihu obsahující 24 pohádek doplněných o obrázky Jitky Koldové nabízí právě jako variaci klasického adventního kalendáře, ale klidně i jako vánoční dárek – pohádky totiž nejsou nezbytně spjaté s adventem, fungují celoročně. Stejně tak přiložené omalovánky a vystřihovánky.

knizni-adventni-kalendar3

Ze zkušenosti autorky slavil právě tento adventní kalendář úspěch a dokládá to i ohlas v proběhnuté crowdfundingové kampani. „Předpokládám, že je to nejvíce tím, že si rodič prostě musí najít čas na to, aby přečetl pohádku a eventuálně se i zapojil do vybarvování. Jinými slovy – není to o adventním kalendáři, je to o čase s rodiči. A o tom by Vánoce měly být – o rodině,“ uzavírá Janoušková.

Související články

Inspirace

První červnový týden bude v Česku patřit čtení dětem

Inspirace

Aplikace pomůže dětem zapamatovat si telefonní čísla rodičů

Inspirace

Designer vymyslel oblečení, které roste spolu s dítětem

Inspirace

Podle studie tráví rodiče s dětmi dvakrát víc času než před 50 lety

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.