Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Chile objevili brouka z prastaré vývojové linie

Ilustrační foto: Pexels

Mezinárodní tým vědců objevil ve středním Chile dosud neznámého brouka, který žije hluboko v půdě. Měří méně než jeden milimetr. Jeho výjimečnost potvrdili vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci pomocí genetické analýzy. Informoval o tom server České noviny.

Nově popsaná vývojová linie dostala název Badmaateridae a podle vědců sahá její původ zhruba 220 milionů let do minulosti, tedy až do pozdního triasu. To znamená, že vznikla přibližně ve stejné době jako savci a dávno před ptáky i kvetoucími rostlinami. Objev je mimořádný i proto, že popsat zcela novou čeleď brouků je v dnešní době vzácné.

Přestože jde o prastarou linii, brouk skrytý hluboko v půdě odborné komunitě dosud unikal. V důsledku adaptace na podzemní podmínky mají tito brouci malé tělo, jsou slepí a bezkřídlí. Brouka vědci našli při výzkumu půdní fauny, když vykopali asi půl metru hluboké jámy, promývali vzorky půdy a následně zpracovávali organický materiál. I z tak miniaturního tvora se jim podařilo získat DNA, identifikovat 4 200 genů a porovnat je s příbuznými skupinami.

Související články

Inspirace

Rostliny cítí, když se jich něco dotkne, ačkoliv nemají nervy

Příroda a ekologie

Hra v přírodě je důležitou součástí výchovy dítěte

Příroda a ekologie

Láska lidí k přírodě je naučená i podmíněná geneticky

Příroda a ekologie

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Dron s umělou inteligencí hledá v trávě ukrytá srnčata

Lék proti HIV stačí píchnout dvakrát za rok. V Ugandě neonemocněl nikdo

Kréta má dvě nejkrásnější pláže světa

Tableta proti rakovině slinivky zdvojnásobila přežití pacientů

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …