Mezinárodní vědecká výprava v čele s Javierem Sellanesem z Univerzity v Chile zkoumala vulkanický hřbet mezi Velikonočním ostrovem a pobřežím Chile. Objevili tu řadu dosud neznámých živočichů, píše magazín 100+1.
Na téměř 3 000 kilometrů dlouhém úseku žijí bohatá společenstva organismů. Vědci ke zkoumání tzv. podmořských vulkánů využili podmořského robota. Díky němu se dostali až do hloubky kolem 4 500 metrů a prozkoumali několik podmořských hor. Zajímavé je, že na každé z nich našli odlišný ekosystém.
Sellanesův tým navíc objevil přes 100 dosud neznámých podmořských živočichů. „Výsledky této expedice značně překonaly naše původní očekávání,“ uvedl Sellanes. „V těchto odlehlých a jen málo prozkoumaných oblastech jsme sice očekávali nové druhy, jejich množství, obzvláště v některých skupinách, jako jsou živočišné houby, bylo ale opravdu úžasné“
Mezi objevy jsou korály, živočišné houby, ježovky a korýši. Výzkum také umožnil detailně prozkoumat další zajímavé, už dříve známé druhy. Nyní vědce čeká několikaletý výzkum na základě získaných dat. Zároveň věří, že jejich objevy pomohou k rychlejší ochraně podmořské fauny a flory.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…