Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Ilustrační foto: Pexels

Přestože je mlha častým jevem počasí, je také docela záhadná. Tento jev je již dlouho předmětem nejrůznějších obav a mýtů, zejména v oblastech složitého terénu, jako jsou horské oblasti. Mlha je navíc velkým nebezpečím pro dopravu. Studie výzkumníků z University of Utah vedená profesorkou Zhaoxiou Pu, chce důkladněji porozumět tomuto přírodnímu úkazu, uvedl server Earth.

Výzkum, který je součástí projektu Cold Fog Amongst Complex Terrain, má za cíl prohloubit naše chápání tvorby mlhy s cílem zlepšit metody její predikce. Mlha se totiž tvoří blízko země, ovlivněná teplotou vzduchu, vlhkostí a samotným terénem, její předpověď však zůstává výzvou. Čím to je? Fyzikální procesy, které vedou k mlze, jsou složité, takže je obtížnější ji předpovídat než srážky, vítr a jiné bouřkové události. „Naše porozumění je omezené. Abychom mohli přesně předpovídat mlhu, měli bychom lépe porozumět procesu, který řídí tvorbu mlhy,“ řekla profesorka Zhaoxiou Pu, která výzkum vedla.

Vědci při výzkumu použili model Numerical Weather Prediction v údolí Heber, který zpracovává meteorologická pozorování pro předpovědi počasí. Během sedmi týdnů v zimě roku 2022 tým odborníků shromáždil data ze dvou hlavních stanic vybavených 100 stopovými věžemi a různými přístroji. Tyto stanice, umístěné v blízkosti přehrady Deer Creek a podél řeky Provo, shromažďovaly údaje o vlhkosti, větru, viditelnosti, teplotě, hloubce sněhu a vlhkosti půdy. Ke sběru dat přispělo také několik satelitních míst. Následně došlo k devíti intenzivním pozorovacím periodám během 24hodinových období. Výzkum ještě probíhá, každopádně už teď pozorování poskytla lepší náhled na blízko povrchovou inverzi, tvorbu ledových krystalů, přenos vlhkosti a stabilní hraniční vrstvy přes složitý terén. Na interpretaci získaných dat si však ještě počkáme.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…