Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku vyrostou aleje elfů inspirované nejen Pánem prstenů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na řadě míst v Česku vzniknou nová stromořadí, jejichž výsadbu zastřeší ochranářská společnost Česká krajina. Do jejich čerstvého projektu se velkou měrou zapojí děti.

„Nejde jen o to, že stromy plní pozitivní ekologickou funkci. Jejich prostřednictvím si lidé vytvářejí vztah ke krajině ve svém okolí. Dá se říci, že vracejí krajině duši,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která stojí za projektem Alej elfů.

Inspiraci čerpali tvůrci hned ze tří zdrojů. Jedním z nich byl svět spisovatele Tolkiena, v němž se ničení stromů považuje za znamení zla. Další knižní inspirací bylo dílo Muž, který sázel stromy, které ukazuje, že i malý krok může vést k velkým změnám. Podobnost lze najít i v keltské pověsti, podle níž se tam, kde spolu rostl dub, jasan a hloh, objevovali skřítci.

Po vzoru pověsti budou v rámci projektu vysazovány především tyto tři druhy stromů. Většinu budou tvořit duby, které jsou z trojice nejhodnotnější. Stromy mimo jiné pomohou v krajině zadržovat vodu nebo poslouží jako větrolamy.

Do sázení stromů se zapojí především děti. Jako první to budou asi dvě stovky předškoláků z mateřských škol v Kutné hoře. „Je důležité především to, že si děti uvědomí, že stromy zde mohou růst po mnoho generací, že utváří krásu krajiny i měst, ale také, že jejich zánikem nám vznikne jakási jizva, ztráta, ochuzení, “ říká starosta města Martin Starý.

Děti budou vysazovat stromy podél cest, část plodů si zasadí také do květináčů ve školkách. O ně se budou starat a posléze je budou moct přesadit do alejí. „V době, kdy je zřejmé, že přicházejí těžké časy, je obzvlášť důležité, aby lidé obnovovali svůj vztah k místu, kde žijí. Právě stromy jim v tom mohou pomoci,“ uzavírá Dostál.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Vím si rady v každé situaci: portál Mladý zdravotník radí zábavnou formou laikům

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Festival EKOFILM se blíží, Česko do něj přichází s novými dokumenty

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…