Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku vyrostou aleje elfů inspirované nejen Pánem prstenů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na řadě míst v Česku vzniknou nová stromořadí, jejichž výsadbu zastřeší ochranářská společnost Česká krajina. Do jejich čerstvého projektu se velkou měrou zapojí děti.

„Nejde jen o to, že stromy plní pozitivní ekologickou funkci. Jejich prostřednictvím si lidé vytvářejí vztah ke krajině ve svém okolí. Dá se říci, že vracejí krajině duši,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která stojí za projektem Alej elfů.

Inspiraci čerpali tvůrci hned ze tří zdrojů. Jedním z nich byl svět spisovatele Tolkiena, v němž se ničení stromů považuje za znamení zla. Další knižní inspirací bylo dílo Muž, který sázel stromy, které ukazuje, že i malý krok může vést k velkým změnám. Podobnost lze najít i v keltské pověsti, podle níž se tam, kde spolu rostl dub, jasan a hloh, objevovali skřítci.

Po vzoru pověsti budou v rámci projektu vysazovány především tyto tři druhy stromů. Většinu budou tvořit duby, které jsou z trojice nejhodnotnější. Stromy mimo jiné pomohou v krajině zadržovat vodu nebo poslouží jako větrolamy.

Do sázení stromů se zapojí především děti. Jako první to budou asi dvě stovky předškoláků z mateřských škol v Kutné hoře. „Je důležité především to, že si děti uvědomí, že stromy zde mohou růst po mnoho generací, že utváří krásu krajiny i měst, ale také, že jejich zánikem nám vznikne jakási jizva, ztráta, ochuzení, “ říká starosta města Martin Starý.

Děti budou vysazovat stromy podél cest, část plodů si zasadí také do květináčů ve školkách. O ně se budou starat a posléze je budou moct přesadit do alejí. „V době, kdy je zřejmé, že přicházejí těžké časy, je obzvlášť důležité, aby lidé obnovovali svůj vztah k místu, kde žijí. Právě stromy jim v tom mohou pomoci,“ uzavírá Dostál.

Související články

Společnost

Do národní sítě geoparků přibyla oblast na Vysočině

Inspirace

Rok 2017 patří datlovi. Mapa poradí, kde ho pozorovat

Inspirace

Evropským zeleným městem pro rok 2017 je německý Essen

Inspirace

3 způsoby, jak se každodenně naladit na přírodu a čerpat z ní

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.