Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku vyrostou aleje elfů inspirované nejen Pánem prstenů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na řadě míst v Česku vzniknou nová stromořadí, jejichž výsadbu zastřeší ochranářská společnost Česká krajina. Do jejich čerstvého projektu se velkou měrou zapojí děti.

„Nejde jen o to, že stromy plní pozitivní ekologickou funkci. Jejich prostřednictvím si lidé vytvářejí vztah ke krajině ve svém okolí. Dá se říci, že vracejí krajině duši,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která stojí za projektem Alej elfů.

Inspiraci čerpali tvůrci hned ze tří zdrojů. Jedním z nich byl svět spisovatele Tolkiena, v němž se ničení stromů považuje za znamení zla. Další knižní inspirací bylo dílo Muž, který sázel stromy, které ukazuje, že i malý krok může vést k velkým změnám. Podobnost lze najít i v keltské pověsti, podle níž se tam, kde spolu rostl dub, jasan a hloh, objevovali skřítci.

Po vzoru pověsti budou v rámci projektu vysazovány především tyto tři druhy stromů. Většinu budou tvořit duby, které jsou z trojice nejhodnotnější. Stromy mimo jiné pomohou v krajině zadržovat vodu nebo poslouží jako větrolamy.

Do sázení stromů se zapojí především děti. Jako první to budou asi dvě stovky předškoláků z mateřských škol v Kutné hoře. „Je důležité především to, že si děti uvědomí, že stromy zde mohou růst po mnoho generací, že utváří krásu krajiny i měst, ale také, že jejich zánikem nám vznikne jakási jizva, ztráta, ochuzení, “ říká starosta města Martin Starý.

Děti budou vysazovat stromy podél cest, část plodů si zasadí také do květináčů ve školkách. O ně se budou starat a posléze je budou moct přesadit do alejí. „V době, kdy je zřejmé, že přicházejí těžké časy, je obzvlášť důležité, aby lidé obnovovali svůj vztah k místu, kde žijí. Právě stromy jim v tom mohou pomoci,“ uzavírá Dostál.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Seznamte se s nečekaným objevem. Je jím rekordní hvězda

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…