Dětské domovy se starají o dětství mnoha dětí, co ale když dětmi být přestanou? Jakmile dosáhnou obyvatelé domovů plnoletosti, musí je opustit. Postavit se na vlastní nohy ale není nic snadného.
Podle statistik má víc než polovina odchovanců dětských domovů v pozdějším věku problémy s kriminalitou. Tak daleko osud mladých opouštějících podobná zařízení samozřejmě zajít nemusí. Nicméně začít se o sebe ze dne na den starat, zajistit si práci a sehnat bydlení – to je pro osmnáctiletého člověka pořádné sousto.
Právě s vizí usnadnit těmto lidem jejich situaci přichází brněnský projekt Symbios. Ten chce mladým odchovancům dětských domovů nabídnout sdílené bydlení s místními studenty. Z této kombinace lze vykřesat mnoho – studenti mohou být pro druhou skupinu vzory a inspirace, mohou jim pomoct najít si kamarády ve světě mimo dětský domov a hlavně pro ně budou oporou a rádcem v každodenních situacích.
Byty nebudou zdarma, všichni jejich obyvatelé budou platit nájem. I proto iniciátoři našli místa, kde mohou mladým nabídnout práci. Vydávají se tak skvělou cestou, kdy nabízejí příležitosti, ale nedávají nic zadarmo.
Autorem projektu je skupina studentů Masarykovy univerzity. Inspiraci našli ve Vídni v podobné iniciativě. Projekt bude realizován i díky spolupráci se spolkem EkoInkubátor, místní fakultou sociálních studií a městem Brnem. Peníze získávají iniciátoři prostřednictvím crowdfundingové kampaně, která se setkala s velkým ohlasem.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.