Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně vznikne sdílené bydlení pro studenty a mladé lidi z dětských domovů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dětské domovy se starají o dětství mnoha dětí, co ale když dětmi být přestanou? Jakmile dosáhnou obyvatelé domovů plnoletosti, musí je opustit. Postavit se na vlastní nohy ale není nic snadného.

Podle statistik má víc než polovina odchovanců dětských domovů v pozdějším věku problémy s kriminalitou. Tak daleko osud mladých opouštějících podobná zařízení samozřejmě zajít nemusí. Nicméně začít se o sebe ze dne na den starat, zajistit si práci a sehnat bydlení – to je pro osmnáctiletého člověka pořádné sousto.

Právě s vizí usnadnit těmto lidem jejich situaci přichází brněnský projekt Symbios. Ten chce mladým odchovancům dětských domovů nabídnout sdílené bydlení s místními studenty. Z této kombinace lze vykřesat mnoho – studenti mohou být pro druhou skupinu vzory a inspirace, mohou jim pomoct najít si kamarády ve světě mimo dětský domov a hlavně pro ně budou oporou a rádcem v každodenních situacích.

Byty nebudou zdarma, všichni jejich obyvatelé budou platit nájem. I proto iniciátoři našli místa, kde mohou mladým nabídnout práci. Vydávají se tak skvělou cestou, kdy nabízejí příležitosti, ale nedávají nic zadarmo.

Autorem projektu je skupina studentů Masarykovy univerzity. Inspiraci našli ve Vídni v podobné iniciativě. Projekt bude realizován i díky spolupráci se spolkem EkoInkubátor, místní fakultou sociálních studií a městem Brnem. Peníze získávají iniciátoři prostřednictvím crowdfundingové kampaně, která se setkala s velkým ohlasem.

Související články

Komunitní web sdružující opraváře otevřel v Praze i kamenné pobočky

Inspirace

Charitativní projekt upozorňuje, že mít několik párů bot je luxus

Inspirace

Bývalý mariňák v důchodu pomáhá ve škole dětem a jejich učitelům

Inspirace

Olomoučtí studenti podporují africké zemědělce

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.