Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový 2D design solárních článků by mohl být revoluční v průzkumu vesmíru

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Tým výzkumníků úspěšně vyvinul nový supertenký 2D solární článek, který má navzdory své tenkosti více než dvojnásobnou účinnost než ty stávající, píše Interesting Engineering.

Pokud by se tato nová podoba solárních článků dostala do výroby, mohlo by to vést k produkci lehké solární energie pro satelity a další vesmírné stroje.

Pokud jde o poskytování energie pro průzkum vesmíru a osídlení, tradiční solární články vyrobené z křemíku nebo arsenidu galia jsou příliš těžké na přepravu raketou. K překonání této překážky vědci nyní zkoumají různé alternativy, jako jsou solární články na bázi tenkovrstvého materiálu selenid molybdenu. I když mají tendenci mít mnohem nižší účinnost ve srovnání se solárními panely na křemíkové bázi, mohou produkovat více energie.

Ilustrační foto: Pixabay

Lehčí s větším ziskem energie

Hlavní autor a člen poradního výboru pro zařízení Deep Jariwala z University of Pennsylvania uvedl, že tyto typy materiálu jsou zvláště vhodné pro zařízení určená pro práci ve vesmíru (satelity, vesmírné stanice). „Hmotnost solárních článků 2D TMDC je 100krát nižší než hmotnost solárních článků křemíkových nebo z arsenidů galia, takže se články vyrobené z těchto materiálů stávají pro spoustu společností zajímavou alternativou,“ dodal.

Extrémní tenkost 2D TMDC solárních článků jim právoplatně přidala označení „2D“, jelikož mají tloušťku jen několik atomů, takže vypadají jako ploché.

Jariwala a jeho tým nadále pracují na zvýšení účinnosti 2D solárních článků TMDC, protože jejich plný potenciál ještě zdaleka není plně využit, takže se zaměřují na něco, čemu se říká „excitony“. Ty vznikají, když solární článek absorbuje sluneční světlo, a jejich přítomnost je důvodem, proč má 2D TMDC článek tak vysokou absorpci solární energie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…