Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně vznikla první česká škola úzce spolupracující s univerzitou

Škola klade důraz na hodnoty, jako jsou respekt, ohleduplnost, výjimečnost, odpovědnost či harmonie. Zdroj: Labyrinth

Motivovat žáky ke studiu, pomoct jim nalézt vhodnou cestu k učení, přistupovat k nim individuálně a respektovat jejich rozmanitost. To jsou jedny ze základních pilířů první laboratorní školy v Česku. Vznikla v Brně a jejím univerzitním partnerem se stala Masarykova univerzita. Výuka odstartuje letos v září.

„Chyběla nám v Brně škola, která by cíleně využívala nejnovější poznatky ve vzdělávání a která by spolupracovala s místními univerzitami,“ vysvětlují svou motivaci zakladatelé první laboratorní školy v Česku. Ta svým žákům nabídne výuku netradiční v mnoha aspektech.

Koncept podporuje odlišnost a snaží se své žáky motivovat k celoživotnímu vzdělávání a nalezení vlastního přístupu k učení. Zakládá si na spolupráci mezi školou, rodinou a širší komunitou. Žáky nechce vzdělávat jen skrze učebnice, ale klade důraz na praktické ukázky – návštěvy místních muzeí, výlety do přírody i dobrodružné expedice.

Brněnská laboratorní škola nese název Labyrinth. „Chceme, aby to v naší škole fungovalo podobně, jako když procházíš bludištěm. Je to hra a zábava, ale zároveň objevuješ neznámé, hledáš vlastní cestu a učíš se to nevzdávat, pokud dojdeš do slepé uličky. Navíc nikdy nevíš, co tě čeká za rohem,“ vysvětlují pojmenování školy její zakladatelé.

Labyrinth funguje ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Díky tomu může například využívat univerzitní vybavení i prostory, jako jsou laboratoře, knihovny či odborná pracoviště, nebo spolupracovat s vysokoškolskými odborníky.

Škola klade důraz na hodnoty, jako jsou respekt, ohleduplnost, výjimečnost, odpovědnost či harmonie. Výuka je bilingvní – probíhá v češtině a v angličtině. První žáci začnou školu navštěvovat v následujícím školním roce, tedy od letošního září.

Související články

Společnost

Myšlenka „Škola hrou“ platí v otrokovickém Experimentáriu doslovně

Z domova

Plzeň podporuje zdravější občerstvení na školách

Ze světa

Studentů na vysokých školách je více

Z domova

Nová kampaň naučí školáky připravovat si zdravou svačinu

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.