Pod pojmem klasická školní docházka si nejspíš většina z nás představí výuku, která probíhá od pondělí od pátku. Minimálně v Norsku by však tento koncept mohl být minulostí. Čtyřdenní škola je teď i tématem voleb do tamních zastupitelstev, informoval server iRozhlas.
Kratší studijní týden neznamená, že by se žáci na norských školách učili méně. Výuky by mělo být stejně, jen bude vměstnaná do méně dnů. Žáci tak ve škole zůstanou o něco déle, aby se vše stihlo. Odměnou jim budou tři volné dny namísto dvou. Tento model už v Norsku funguje v několika okresech. Týká se to v drtivé většině případů pouze prvního stupně základní školy, někde jen prvních a druhých tříd. Obvykle bývá volným dnem středa. Takový způsob výuky pomáhá budování vztahů mezi dětmi a rodiči, protože spolu tráví více času. Pokud si tedy rodiče mohou den volna navíc zařídit i v práci.
Norové by teď chtěli model školní docházky sjednotit. O tom, jak je výuka zařízená, rozhodují jednotlivé okresy, systém se tak po volbách může změnit. Podporují to i výzkumy, které potvrzují, že děti mají stejné školní výsledky bez ohledu na to, jestli mají čtyř nebo pětidenní školní týden.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…