Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Univerzita v Opavě otevírá unikátní sférickou projekci. Pomůže studentům

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Petr Gavel/archiv Slezské univerzity v Opavě

Fanoušky hvězdáren a planetárií zajisté potěší nová sférická projekce, kterou otevřeli v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Stavbu tvoří skleněná polokoule a stupňovité hlediště. Tato unisféra je v České republice unikátem.

Nápad na vybudování unisféry se začal formovat asi před deseti lety. Rozvoj astrofyzikálního a astronomického studijního programu tehdy zahrnoval mimo jiné i plány na vybudování vlastní observatoře a planetária. Observatoř slouží studentům již od roku 2016. „Technologický rozvoj však změnil „planetária“ na mnohem univerzálnější prostředí s digitální sférickou projekcí, a tak bylo možné po nalezení vhodného dotačního programu uvažovat o stavbě unisféry v takové podobě, v jaké byla letos představena,“ popsal proděkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Tomáš Gráf.

Unisféra bude univerzitě sloužit trvale, přičemž je určena především k výuce studentů astrofyzikálních studijních programů. „Protože je sférická projekce jedním z takzvaných imerzivních médií, mezi které patří také například virtuální realita nebo rozšířená realita, tak kromě projekce zakoupených sférických filmů se dostane ke slovu i původní studentská tvorba stejně jako experimentální kombinace s dalšími typy imerzivních médii,“ doplnil Gráf. Do budoucna plánuje univerzita zpřístupnit unisféru širší veřejnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.