Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Univerzita v Opavě otevírá unikátní sférickou projekci. Pomůže studentům

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Petr Gavel/archiv Slezské univerzity v Opavě

Fanoušky hvězdáren a planetárií zajisté potěší nová sférická projekce, kterou otevřeli v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Stavbu tvoří skleněná polokoule a stupňovité hlediště. Tato unisféra je v České republice unikátem.

Nápad na vybudování unisféry se začal formovat asi před deseti lety. Rozvoj astrofyzikálního a astronomického studijního programu tehdy zahrnoval mimo jiné i plány na vybudování vlastní observatoře a planetária. Observatoř slouží studentům již od roku 2016. „Technologický rozvoj však změnil „planetária“ na mnohem univerzálnější prostředí s digitální sférickou projekcí, a tak bylo možné po nalezení vhodného dotačního programu uvažovat o stavbě unisféry v takové podobě, v jaké byla letos představena,“ popsal proděkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Tomáš Gráf.

Unisféra bude univerzitě sloužit trvale, přičemž je určena především k výuce studentů astrofyzikálních studijních programů. „Protože je sférická projekce jedním z takzvaných imerzivních médií, mezi které patří také například virtuální realita nebo rozšířená realita, tak kromě projekce zakoupených sférických filmů se dostane ke slovu i původní studentská tvorba stejně jako experimentální kombinace s dalšími typy imerzivních médii,“ doplnil Gráf. Do budoucna plánuje univerzita zpřístupnit unisféru širší veřejnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.