Univerzita v Opavě otevírá unikátní sférickou projekci. Pomůže studentům

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Petr Gavel/archiv Slezské univerzity v Opavě

Fanoušky hvězdáren a planetárií zajisté potěší nová sférická projekce, kterou otevřeli v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Stavbu tvoří skleněná polokoule a stupňovité hlediště. Tato unisféra je v České republice unikátem.

Nápad na vybudování unisféry se začal formovat asi před deseti lety. Rozvoj astrofyzikálního a astronomického studijního programu tehdy zahrnoval mimo jiné i plány na vybudování vlastní observatoře a planetária. Observatoř slouží studentům již od roku 2016. „Technologický rozvoj však změnil „planetária“ na mnohem univerzálnější prostředí s digitální sférickou projekcí, a tak bylo možné po nalezení vhodného dotačního programu uvažovat o stavbě unisféry v takové podobě, v jaké byla letos představena,“ popsal proděkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Tomáš Gráf.

Unisféra bude univerzitě sloužit trvale, přičemž je určena především k výuce studentů astrofyzikálních studijních programů. „Protože je sférická projekce jedním z takzvaných imerzivních médií, mezi které patří také například virtuální realita nebo rozšířená realita, tak kromě projekce zakoupených sférických filmů se dostane ke slovu i původní studentská tvorba stejně jako experimentální kombinace s dalšími typy imerzivních médii,“ doplnil Gráf. Do budoucna plánuje univerzita zpřístupnit unisféru širší veřejnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Česko zavádí inovaci ve třídění odpadu. Recyklace bude jednodušší

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová