Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jedna třetina planet naší galaxie by mohla být obyvatelná

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Mohlo by lidstvo žít někde jinde než na Zemi? Pravděpodobně ano. Vědci zjistili, že až jedna třetina planet v naší galaxii by teoreticky mohla být obyvatelná, uvedl server Earth.

Vědci se k závěru dobrali pomocí dat shromážděných teleskopy Kepler a Gaia. Zkoumali 150 z drobných planet, které mají své hvězdy, kolem nichž obíhají. Výzkumníci zjistili, že když planeta obíhá v těsné blízkosti své hvězdy – jedná se o podobnou vzdálenost jako mezi Merkurem a Sluncem – může excentrická dráha vést k jevu zvanému slapové zahřívání. V důsledku měnících se gravitačních sil působících na planetu a kvůli její nepravidelné oběžné dráze dochází k natahování a deformaci planety, což vytváří tření a následně zvyšuje její teplotu. V nejextrémnějších případech může tento proces zahřívání vést k tomu, že se planeta zcela „speče“, čímž se eliminuje jakákoli možnost přítomnosti kapalné vody.

Výzkum odhalil, že u hvězd s více drobnými planetami o velikosti Jupiteru byl nejpravděpodobnější typ kruhových drah. Ten jim umožňoval zadržovat vodu v kapalném stavu. Naproti tomu hvězdy s pouze jednou planetou častěji zažívaly přílivové extrémy sterilizující povrch planety. Vzhledem k tomu, že jedna třetina planet ve zvoleném malém vzorku měla dostatečně jemné oběžné dráhy, aby se na nich potenciálně mohla vyskytovat voda, může naše galaxie obsahovat stovky milionů planet, kde by se mohl vyvíjet život.

Související články

Zaručeně zlepší den

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…