Vesmírný dalekohled NASA James Webb Space Telescope zachytil mimořádný nový snímek Sagittarius C (Sgr C), vznikající hvězdu poblíž středu Mléčné dráhy, uvedl server Earth.
Tento průlom nabízí bezprecedentní pohled do naší galaxie a odhaluje nové prvky, které jsme nikdy předtím neviděli. Objev přiměl astronomy k prozkoumání nových aspektů formování hvězd. Samuel Crowe, hlavní výzkumník a člen pozorovacího týmu z University of Virginia, zdůraznil jedinečnost tohoto objevu. „Nikdy nebyla k dispozici data o této oblasti s takovou úrovní rozlišení a citlivostí, jaké dosahuje Webb,“ řekl Crowe. „Webb odhaluje neuvěřitelné množství detailů, což nám umožňuje studovat formování hvězd v tomto druhu prostředí způsobem, který dříve nebyl možný,“ doplnil.
Byly zpozorovány protohvězdy, mladé hvězdy v procesu formování. Snímek ukazuje kupu těchto protohvězd, jejichž počet se odhaduje na asi 500 000, zářících uprostřed tmavého infračerveného mraku. Pozoruhodné je, že ve středu kupy je masivní protohvězda o hmotnosti více než 30násobku hmotnosti našeho Slunce. Hustota okolního mraku je tak velká, že blokuje světlo z hvězd za ním. Výsledkem je, že oblast vypadá méně přeplněná, než ve skutečnosti je. Přítomnost menších infračervených tmavých mraků naznačuje oblasti, kde se formují budoucí hvězdy.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…