Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Unikátní projekt v Olomouci zjistí, jak se daří místní kultuře

Olomouc žije kreativitou. Zdroj: Dollar Photo Club

Jak si vedou olomoucká divadla, architekti nebo designéři? To zjistí výjimečný projekt, jehož cílem je zmapovat místní kulturní a kreativní průmysly. Pracovat na něm bude Univerzita Palackého v Olomouci společně s městem.

„Kreativní průmysly již dnes přispívají k ekonomickému rozvoji města, mohou hrát významnou roli v oblasti inovací nebo cestovního ruchu a jsou důležitou složkou zaměstnanosti ve městě i v regionu. Proto této oblasti chceme věnovat zvýšenou pozornost a jsme rádi, že město to vidí podobně,“ řekl prorektor univerzity pro vnější vztahy Petr Bilík.

Město a univerzita stvrdily svou spolupráci memorandem. Partnerem bude také pražský Institut umění, jenž vyvinul metodiku mapování, která aktuálně prochází certifikací ministerstva kultury. Olomouc bude prvním českým městem, které tuto metodiku využije.

„Zjištěné informace o počtu aktivních kreativců i o jejich ekonomickém přínosu pro město a region budou sloužit k lepšímu porozumění potřebám daných odvětví a třeba také k lepší a cílenější podpoře aktivit, které ve městě vyvíjejí,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Urbášek. Analýza také pomůže určit silné a slabé stránky v dané oblasti.

Průzkum bude mít sedm etap a na mapování bude pracovat desetičlenný tým. Začne se analýzou dat z dostupných databází, následovat bude jejich ověřování. Teprve poté se přistoupí k zjišťování dalších potřebných informací – třeba podílu kulturních a kreativních průmyslů na zaměstnanosti města.

Kulturní a kreativní průmysly v sobě zahrnují řadu odvětví. Patří sem například film, hudba, tisk a knihy, umění, design, ale také reklama, knihovny či řemesla.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.