Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Evropským městem kultury v roce 2028 budou České Budějovice

3 minuty radosti
Českobudějovické Náměstí Přemysla Otakara II. Foto: budejce.cz

České Budějovice se v roce 2028 stanou Evropským hlavním městem kultury. Ve finále za Českou republiku se město utkalo s Broumovem, do soutěže se přihlásil Liberec i Brno. K Českým Budějovicím se přidají ještě dva města, jedno z Francie a druhé ze států mimo Evropskou unii, informuje server iRozhlas.cz.

Mám ohromnou radost a jsem hrdá na to, že se České Budějovice staly Evropským hlavním městem kultury. Těšíme se na další kroky, čeká nás hodně práce. Je to výsledek více než dvou let usilovné práce celého týmu, místních politiků a zapojených organizací a jsme moc šťastní, že se městu podařilo titul získat,” říká českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová.

Spolu s titulem získávají České Budějovice od Evropské komise také odměnu v přepočtu přes 35 milionů korun. Městské projekty odborníci hodnotili na základě programu, který by měl přilákat české i evropské turistky. Mimo jiné mezi hodnotící kritéria patřil také trvalý dopad na dlouhodobý rozvoj města. České Budějovice svůj projekt nazvaly (PERMA)KULTURA a soustředily se jím na trvalou udržitelnost vztahu mezi lidmi a životním prostředím.

Samsonova kašna. Foto: budejce.cz

Naplnit vize přihlášky je závazek, na kterém je celý tým připraven pracovat. Jsme přesvědčeni, že naše vize (PERMA)KULTURY, která klade důraz na trvalou udržitelnost a kvalitu života obyvatel prostřednictvím umění, kultury a kulturního dědictví, je tím správným směrem, kterým bychom měli kráčet. Těší mě, že jsme se mohli spojit a spolupracovat s občany města a kraje,” říká kreativní manažerka kandidatury Anna Hořejší. „Chystáme se nadále spolupracovat s Broumovem, kde na přípravě ke kandidatuře odvedli vynikající práci,” dodává Hořejší.

Titul Evropského města roku propůjčuje EU už od roku 1985 a cílem je podpora a rozvoj kultury v daném městě. Za mimoevropské země o titul soutěží Budva v Černé Hoře a Skopje v Severní Makedonii. V předchozích letech tento titul získala také Praha (2000) a Plzeň (2015). Letos se Evropská hlavní města kultury nacházejí v Maďarsku (Veszprém), Řecku (Elefsina) a Rumunsku (Temešvár).

Související články

Zaručeně zlepší den

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…