Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Víme, kdy proběhl první polibek. Podle vědců už před 4 500 lety

Ilustrační foto: Pexels

Vědci zjistili, že líbání, jak ho známe, mohlo vzniknout mnohem dříve, než jsme si doposud mysleli. Podle odborníků bylo toto romantické gesto na Středním východě dobře zavedenou praxí již před přibližně 4 500 lety, informoval časopis Science a web Earth.

Donedávna se přitom odborná veřejnost domnívala, že lidský polibek vznikl přibližně před 3 500 lety v jižní Asii. Toto tvrzení však nabourala nejranější lidská společnost Mezopotámie, která poskytla poznatky o této prastaré tradici. „Lidé psali klínovým písmem na hliněné tabulky. Několik tisíc těchto hliněných tabulek se dochovalo dodnes, přičemž obsahují jasné příklady toho, že líbání bylo ve starověku považováno za součást romantické intimity, stejně jako polibky mohly být součástí přátelství a vztahů mezi členy rodiny,“ vysvětlil doktor Troels Panka Arbøll z univerzity v Kodani.

Podle doktora Arbølla není akt líbání kulturním jevem specifickým pro konkrétní civilizaci nebo oblast. Naopak to vypadá, že se jedná o univerzální chování praktikované mnoha starověkými kulturami po několik tisíciletí. „Výzkum bonobů a šimpanzů, nejbližších žijících příbuzných lidí, ukázal, že oba druhy se líbají. To může naznačovat, že líbání patří lidí mezi základní chování, což vysvětluje, proč se s ním můžeme setkat napříč kulturami,“ poznamenala doktorka Sophie Lund Rasmussen, která se na analýze podílela.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…