Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Udržitelnost velkým akcím sluší. Filmový festival ve Varech byl letos ekologičtější

2 minuty radosti
Kola už jsou nedílnou součástí festivalu. Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Přesunout se mezi kinosály na kole, dát si oběd z místních surovin nebo si nechat doručit zásilku pěším kurýrem. Co tyto činnosti spojuje? Všechny si je mohli dopřát návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a zároveň jsou všechny ohleduplné k životnímu prostředí.


Program karlovarského filmového festivalu je velmi nabitý a nadšení fanoušci si mezi filmy stihnout dojít tak tak na svačinu. Co dělat, když potřebují zvládnout něco dalšího? S tím letos pomáhal logistický startup Dodo, jehož kurýři byli návštěvníkům po celou dobu festivalu zdarma k dispozici, aby vyzvedli zapomenuté věci, předali vstupenky nebo doručili nabíječku na telefon. Nápomocni byli také přímo realizačnímu týmu. Celý festival přitom kurýři obsloužili výhradně pěšky nebo za využití elektrokol či cargokol. Služba tím demonstrovala možnosti udržitelné městské logistiky a ukázala, že efektivní a zároveň ekologické doručení není žádné sci-fi.

Startup Dodo byl k ruce návštěvníkům i pořadatelům. Foto: Dodo

Stejně jako v předchozích letech nechyběla na festivalu ani letos půjčovna jízdních kol Specialized. Kola si mohli akreditovaní návštěvníci zapůjčit na čtyřech místech zdarma a dopravit se tak mezi kinosály nebo do stanového městečka pohodlně, rychle a ekologicky. Občerstvení s udržitelným akcentem pak nabídlo bistro společnosti makro přímo v centru dění, před hotelem Thermal. Bistro vsadilo na zdravou kuchyni a pro své menu využilo spolupráci s lokálními dodavateli – borůvky pocházely z Jižních Čech, maso od českých řezníků a nechyběla ani veganská alternativa. Při servírování se navíc obešlo bez plastového nádobí a příborů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…