Pohřeb je obřad, který se dřív nebo později bude týkat každého z nás. Odborníci se proto snaží najít možná řešení, jak provést tento úkon co nejvíc ekologicky. Ve Spojeném království se teď největší poskytovatel služeb spojených s koncem života chystá rozšířit svou nabídku o takzvanou resomaci neboli kremaci ve vodě. Jedná se o možná nejekologičtější pohřební postup vůbec, informoval server Radio Wave.
Kremace ve vodě je nízkouhlíkovou variantou pohřbívání. Při resomaci je tělo za teploty zhruba 90 °C a pod vysokým tlakem za působení hydroxidu draselného přeměněno v netoxickou tekutinu. Lidské tělo tato metoda rozloží až na kostru za pouhé 4 hodiny. Zatímco na jednu kremaci ohněm se spotřebuje 285 kWh plynu a 15 kWh elektřiny, což odpovídá zhruba měsíční energetické spotřebě jedné osoby, resomace spotřebuje energie pětinu. Navíc se při ní neuvolňuje množství spalin, z nichž nejproblematičtější je asi rtuť, která obvykle pochází z amalgámových zubních výplní.
Největší britský poskytovatel pohřebních služeb oznámil, že tuto praxi zavede ještě letos. „Poskytneme lidem další možnost, jak vypravit tělesnou schránu z tohoto světa. Nový, přírodě blízký proces využívá vodu, nikoli oheň, takže je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl Julian Atkinson, ředitel resomační společnosti Kindly Earth. Z ekologických důvodů si tento způsob pohřbu zvolil například už arcibiskup Desmond Tutu, hrdina boje proti apartheidu, po své smrti v roce 2021.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…