Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kremace vodou jako nový způsob ekologického pohřbívání

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pohřeb je obřad, který se dřív nebo později bude týkat každého z nás. Odborníci se proto snaží najít možná řešení, jak provést tento úkon co nejvíc ekologicky. Ve Spojeném království se teď největší poskytovatel služeb spojených s koncem života chystá rozšířit svou nabídku o takzvanou resomaci neboli kremaci ve vodě. Jedná se o možná nejekologičtější pohřební postup vůbec, informoval server Radio Wave.

Kremace ve vodě je nízkouhlíkovou variantou pohřbívání. Při resomaci je tělo za teploty zhruba 90 °C a pod vysokým tlakem za působení hydroxidu draselného přeměněno v netoxickou tekutinu. Lidské tělo tato metoda rozloží až na kostru za pouhé 4 hodiny. Zatímco na jednu kremaci ohněm se spotřebuje 285 kWh plynu a 15 kWh elektřiny, což odpovídá zhruba měsíční energetické spotřebě jedné osoby, resomace spotřebuje energie pětinu. Navíc se při ní neuvolňuje množství spalin, z nichž nejproblematičtější je asi rtuť, která obvykle pochází z amalgámových zubních výplní. 

Největší britský poskytovatel pohřebních služeb oznámil, že tuto praxi zavede ještě letos. „Poskytneme lidem další možnost, jak vypravit tělesnou schránu z tohoto světa. Nový, přírodě blízký proces využívá vodu, nikoli oheň, takže je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl Julian Atkinson, ředitel resomační společnosti Kindly Earth. Z ekologických důvodů si tento způsob pohřbu zvolil například už arcibiskup Desmond Tutu, hrdina boje proti apartheidu, po své smrti v roce 2021.

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…