Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kremace vodou jako nový způsob ekologického pohřbívání

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pohřeb je obřad, který se dřív nebo později bude týkat každého z nás. Odborníci se proto snaží najít možná řešení, jak provést tento úkon co nejvíc ekologicky. Ve Spojeném království se teď největší poskytovatel služeb spojených s koncem života chystá rozšířit svou nabídku o takzvanou resomaci neboli kremaci ve vodě. Jedná se o možná nejekologičtější pohřební postup vůbec, informoval server Radio Wave.

Kremace ve vodě je nízkouhlíkovou variantou pohřbívání. Při resomaci je tělo za teploty zhruba 90 °C a pod vysokým tlakem za působení hydroxidu draselného přeměněno v netoxickou tekutinu. Lidské tělo tato metoda rozloží až na kostru za pouhé 4 hodiny. Zatímco na jednu kremaci ohněm se spotřebuje 285 kWh plynu a 15 kWh elektřiny, což odpovídá zhruba měsíční energetické spotřebě jedné osoby, resomace spotřebuje energie pětinu. Navíc se při ní neuvolňuje množství spalin, z nichž nejproblematičtější je asi rtuť, která obvykle pochází z amalgámových zubních výplní. 

Největší britský poskytovatel pohřebních služeb oznámil, že tuto praxi zavede ještě letos. „Poskytneme lidem další možnost, jak vypravit tělesnou schránu z tohoto světa. Nový, přírodě blízký proces využívá vodu, nikoli oheň, takže je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl Julian Atkinson, ředitel resomační společnosti Kindly Earth. Z ekologických důvodů si tento způsob pohřbu zvolil například už arcibiskup Desmond Tutu, hrdina boje proti apartheidu, po své smrti v roce 2021.

Související články

Zaručeně zlepší den

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Pompeje vydaly další vykopávky

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…