Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Festival EKOFILM se blíží, Česko do něj přichází s novými dokumenty

Foto: Ekofilm

Už ve čtvrtek 5. října propukne 49. ročník mezinárodního filmového festivalu EKOFILM, který se bude konat v Brně. Do letošní soutěže, jejímž tématem je voda, se přihlásilo 142 dokumentů z 36 zemí světa. Kromě České republiky se do festivalu zapojilo také Německo či Francie, ale i Pákistán nebo Peru. Výherce získá odměnu ve výši přes 2 000 dolarů. Vstup na festival je zdarma.

Bez vody to nejde. Tak zní název letošního ročníku festivalu EKOFILM, během kterého bude probíhat soutěž o nejlepší filmy hned ve třech kategoriích – Krásy přírody, Vize přírody a Ve zkratce. Kromě Německa, které do soutěže přihlásilo 25 snímků, se soutěže zúčastní i Česko se svými 19 snímky, ale i Peru, Pákistán, Jordánsko nebo Indonésie. Mezi další ocenění, které filmy mohou získat, patří Cena prezidenta festivalu a Grand Prix – Hlavní cena festivalu ministra životního prostředí.

„Témata jsou rozmanitá, protože vztah člověka k jeho prostředí ovlivňuje každodenní život,“ říká vedoucí dramaturgyně Jitka Kotrlová. „Stejně jako v minulých letech jsme zaznamenali velký počet filmů celospolečensky reflektující důležitá environmentální témata, apel na udržitelnost a obrazy katastrofických důsledků klimatické změny.”

Kromě filmů budou festival provázet také výstavy (Mysli na lesy), besedy (Debata s ministry životního prostředí České a Slovenské republiky, Jak je ženám v klimatické krizi) a další zážitkové programy (Exkurze na Český hydrometeorologický ústav v Brně). Mezi projekce, které bude v rámci festivalu možno zhlédnout, patří například Smrt v zoo – Proč zoo zabíjí zdravá zvířata, Jak zničit mrak nebo Nech půdu žít.

Voda nezná hranic, přirozeně je překračuje a pro lidstvo představuje naprosto nenahraditelný zdroj. Proto dáváme v soutěži prostor snímkům, které vodu přibližují z různých perspektiv. A chceme téma probrat i v diskuzích, které budou součástí doprovodného programu,” přibližuje festival ministr životního prostředí Petr Hladík.

EKOFILM je nejstarším mezinárodním festivalem, který se zabývá tématem životního prostředí. Vznikl v roce 1974 a posledních dvaatřicet let je jeho hlavním pořadatelem Ministerstvo životního prostředí. Od roku 2015 se festival koná v Brně a prezidentem je bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…