Skláři a kreslířky museli své řemeslo pověsit na hřebík jen krátce. Od jarního uzavření posledního podniku v Horním bradle uběhlo sotva půl roku a velká část zaměstnanců přešla do nově otevřené firmy Koulier.
„Měli jsme volné prostory, nějaké podnikatelské zkušenosti a také chuť zkusit něco jiného v pocovidovém období. Všichni jsme byli unavení vším tím negativním a vánoční ozdoby jsou pro mne velmi pozitivní věc,“ popisuje pro ČTK motivaci pro založení firmy její spolumajitelka a obchodní ředitelka Kateřina Šrámková. Tématu vánočních ozdob se přitom nedotýká poprvé. Už několik let představuje tradice a výzdobu na zámku Loučeň na Nymbursku v rámci projektu Příběh vánočního stromečku.
Nový podnik Koulier získal zaměstnance bývalé výrobny ozdob v Horním Bradle pro svůj podnik v Oflendě, části obce Mrákotín na Chrudimsku. „Uvědomovala jsem si, že pokud rozhodnutí to spustit nepadne velmi rychle, s každým dalším měsícem je čím dál menší šance dát lidi dohromady. Nejcennější je lidská zkušenost, a kdyby určitá specifická dovednost chyběla, už to nenavážeme,“ uvědomuje si Šrámková. V současné době vyrábí foukané a ručně zdobené ozdoby 15 zaměstnanců a do konce roku se kolektiv rozroste o dalších 5.
Vedle jednotlivých ozdob bude firma nabízet také kolekce inspirované pohádkou Popelka nebo soubor skleněných perníčků v národních barvách. Hlavním odbytištěm Koulieru má být český trh, pro který chystá otevření dvou prodejen a e-shopu. Do budoucna chce firma expandovat do Německa, Rakouska, Švýcarska nebo Anglie.
Zdroj: ČTK
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…