Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno má vánoční stromek z lesa s udržitelným hospodařením

První československý vánoční strom se rozsvítil na náměstí Svobody v Brně v roce 1924. Zdroj: brno.cz

Vánoce dávají přírodě poměrně na frak. Své o tom ví hlavně kapři a jehličnaté stromky. Přesto je i v tomto období prostor pro hledání alternativ a ekologičtějších variant, což dokazují například v Brně.

Brněnské náměstí Svobody zdobí už několik dní letošní vánoční strom. Kromě toho, že je hezký na pohled, se zároveň může pyšnit certifikátem zdravosti stromu FSC. To znamená, že byl vypěstován v souladu s principy lesního hospodaření, které je blízké přírodě. Tím se přispívá k ochraně mizejících a ničených lesů na celém světě.

Strom pochází z Těsnohlídkova údolí u Bílovic nad Svitavou. Vzešel z hlasování veřejnosti, která vybírala mezi třemi kandidáty. Volba padla na třináctimetrový smrk ztepilý. Primátor města Petr Vokřál za něj na oplátku lesnímu podniku věnoval dva malé semenáčky.

U stromku bude probíhat charitativní sbírka pro děti z dětských domovů. Ta už je na brněnských trzích tradicí. Váže se k téměř sto let starému příběhu Rudolfa Těsnohlídka, který našel před Vánoci v lese opuštěné děvčátko. Spisovatel na základě toho založil tradici vánočních stromů a zároveň i sbírek na opuštěné děti. První československý vánoční strom se rozsvítil na náměstí Svobody v Brně v roce 1924.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…