Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno má vánoční stromek z lesa s udržitelným hospodařením

První československý vánoční strom se rozsvítil na náměstí Svobody v Brně v roce 1924. Zdroj: brno.cz

Vánoce dávají přírodě poměrně na frak. Své o tom ví hlavně kapři a jehličnaté stromky. Přesto je i v tomto období prostor pro hledání alternativ a ekologičtějších variant, což dokazují například v Brně.

Brněnské náměstí Svobody zdobí už několik dní letošní vánoční strom. Kromě toho, že je hezký na pohled, se zároveň může pyšnit certifikátem zdravosti stromu FSC. To znamená, že byl vypěstován v souladu s principy lesního hospodaření, které je blízké přírodě. Tím se přispívá k ochraně mizejících a ničených lesů na celém světě.

Strom pochází z Těsnohlídkova údolí u Bílovic nad Svitavou. Vzešel z hlasování veřejnosti, která vybírala mezi třemi kandidáty. Volba padla na třináctimetrový smrk ztepilý. Primátor města Petr Vokřál za něj na oplátku lesnímu podniku věnoval dva malé semenáčky.

U stromku bude probíhat charitativní sbírka pro děti z dětských domovů. Ta už je na brněnských trzích tradicí. Váže se k téměř sto let starému příběhu Rudolfa Těsnohlídka, který našel před Vánoci v lese opuštěné děvčátko. Spisovatel na základě toho založil tradici vánočních stromů a zároveň i sbírek na opuštěné děti. První československý vánoční strom se rozsvítil na náměstí Svobody v Brně v roce 1924.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie