Nahradit lidskou tkáň či obnovit funkce některých orgánů může v budoucnu nový materiál vyvíjený zlínskými vědci z Univerzity Tomáše Bati. Výzkum přinesl několik nových poznatků využitelných například u pacientů po infarktu myokardu.
Vedle běžných experimentů vědci testovali nové látky pomocí takzvaných bioreaktorů, díky kterým mohou simulovat podmínky uvnitř lidského těla. „Vytvořit materiál, se kterým se budou lidské buňky přátelit, není vůbec snadné. Potřebujete, aby s ním buňky komunikovaly, neútočily na něj, ale naopak spolupracovaly. Ideální tedy je, aby se vyrobený materiál lidské tkání co nejvíce podobal a kopíroval její vlastnosti,“ uvedl Petr Humpolíček ze zlínské univerzity.
Jedna z důležitých funkcí řady lidských tkání je schopnost vzájemné komunikace buněk pomocí elektrického pole. Některé buněčné typy proto preferují látky, které jsou elektricky vodivé. Jedním z nově vyvíjených materiálů je tak například speciální kryogel. Ten je díky své elasticitě, pórovitosti a vodivosti velmi podobný srdeční či svalové tkáni. Potenciál biokompatibilních materiálů je však obrovský. Opravou srdečních tkání po infarktu seznam možností jejich využití pouze začíná.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…