Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Následky infarktu nemusí být trvalé. Zlínští vědci vyvíjejí materiál, který opraví srdeční tkáň

Nové materiály mohou sloužit k obnově lidských tkání i některých orgánů. Foto: Univerzita Tomáše Bati

Nahradit lidskou tkáň či obnovit funkce některých orgánů může v budoucnu nový materiál vyvíjený zlínskými vědci z Univerzity Tomáše Bati. Výzkum přinesl několik nových poznatků využitelných například u pacientů po infarktu myokardu.

Vedle běžných experimentů vědci testovali nové látky pomocí takzvaných bioreaktorů, díky kterým mohou simulovat podmínky uvnitř lidského těla. „Vytvořit materiál, se kterým se budou lidské buňky přátelit, není vůbec snadné. Potřebujete, aby s ním buňky komunikovaly, neútočily na něj, ale naopak spolupracovaly. Ideální tedy je, aby se vyrobený materiál lidské tkání co nejvíce podobal a kopíroval její vlastnosti,“ uvedl Petr Humpolíček ze zlínské univerzity.

Profesor Humpolíček s týmem odborníků. Foto: Univerzita Tomáše Bati

Jedna z důležitých funkcí řady lidských tkání je schopnost vzájemné komunikace buněk pomocí elektrického pole. Některé buněčné typy proto preferují látky, které jsou elektricky vodivé. Jedním z nově vyvíjených materiálů je tak například speciální kryogel. Ten je díky své elasticitě, pórovitosti a vodivosti velmi podobný srdeční či svalové tkáni. Potenciál biokompatibilních materiálů je však obrovský. Opravou srdečních tkání po infarktu seznam možností jejich využití pouze začíná.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…